Hyaluronik Asit (Acid) Nedir? Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır? Özellikleri

Hyaluronik asit nedir? ne işe yarar? derseniz. Hemen bahsedelim özelliklerinden ve ne için kullanıldığından. Sıvı bir maddeden oluşan ve hücreleri bağlayıcı, yenileyici özelliği olan bir polimer (kolajen) çeşitidir. Aslında hepimizin yakından bildiği, eklemlerimiz de ve gözlerimizde bulunan, kimimizin de cilt sağlığı veya estetiği için enjekte (iğne) ettirdiği bu sıvı maddeyi yakından tanıyalım.

Hyaluronik asit doğal olarak yüksek oranlarda gözler ve eklemlerimizde bulunan bir sıvıdır, gözümüzde ki rolü kişinin görme duyusunu iyileştirmesi ve göz bakımı ile ilgilidir. Göz içerisinde yaklaşık %80 civarında bulunur. Eklemlere bakacak olursak, romatizmal tedaviler ile eklem ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında da pek çok faydası bulunan hyaluronik asit için en bilinen ve şuan en çok bilinen faydası cilt sorunları ile ilgili olan bölümüdür.

hyaluronik asit (dudak dolgusu) öncesi sonrası

Hyaluronik asit cildin nem (sıvı) oranını yükseltmeye yardımcı olan ve aynı zamanda da cilt savunmasını güçlendiren bir maddedir. Yaşayan tüm canlılarda mevcuttur fakat güneş ışınları, doğal yaşlanma zamanı, zararlı kimyasal maddeler ve çevresel faktörlerle beraber insan vücudunda doğal olarak bulunan bu asit’in miktarında zamanla düşmeler hatta tamamen yok olabilirler. Bunun sonucu olarak ciltteki genç görünümde kaybolmalar gerçekleşir. Daha genç ve sağlıklı görünen bir cilt için hyaluronik asit seçildiğinde çeşitli yöntemlerle vücuttaki depolanmasını artması sağlanır.

hyaluronik asit kırışıklık giderme öncesi sonrası

Depolama genellikle jeller, serumlar ve enjeksiyon(iğne) kullanılarak arttırılabilmektedir. Öyle ki enjeksiyon(iğne) ile dermis bölümüne kadar ulaşır ve polimer (kalojen) gibi davrandıktan sonra hücrelerin boyutlarını ve etkisini değiştirir. Doku onarımına da katılarak sivilce izleri,sivilce lekeleri, cilt iltihabı ve tahrişle mücadele eder. En önemli özelliklerinden biri suyu tutma kapasitesi olan bu asit dudak dolguları için çok fazla kullanılmaktadır.

Dudağa enjekte edilen hyalüronik asit doğal görünüm sağlarken oldukça kolaydır tahmini 10 -20 dakika civarı süren ameliyatsız bir yöntemdir. Enjeksiyon işleminden hemen sonra normal işlerinize rahatlıkla devam edebilmenizi sağlar. Dudak hacminin (büyütme) artması yanında dudak çevresinde bulunan ince çizgilerin (kırışıklıkların) de yok olmasına yardım eder.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status