Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah nokta temizleme yöntemleri, genel olarak oluşan siyah noktaların yok edilmesinde cilde uygulanmaktadır. Siyah noktalar cildin en hassas bölgesinde yani genellikle narin yapıya sahip olan yüz bölgesinde oluşur. Siyah nokta derinin alt kısmında oluşan yağ bezelerinin genişlemesiyle birlikte büyüme göstererek cilt yüzeyinde yaygınlaşarak bütün cilde dağılma özelliği gösterir. Siyah noktalar kişilerin baş edemediği cilt problemlerinin en başında gelmektedir.

Siyah nokta cilt yüzeyinde çirkin bir görünüm oluşturmaktadır. Siyah nokta deri altında oluşmasında genellikle derinin aşırı derecede pigmentasyonun maddesi oluşturması veya deri hücrelerinin fazla melanin üretmesi sonucunda oluşum gösterir.

Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Güneş Kremi kullanarak siyah nokta temizleme: Soğuk havalarda dışarı çıkıldığında güneş kremi kullanmak, ciltte oluşan siyah noktaların güneş ışını kaynaklarından engellenmesiyle siyah nokta oluşumlarını engeller. Dışarıya çıkmadan yarım saat önce güneş kremi kullanırsanız eğer siyah noktaların temizlenmesini olanak sağlamış olursunuz. Siyah noktalar için kullanılacak olan güneş kreminde marka seçerken de daha etkili olan zink oksit ve titanyum oksit içeren ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Siyah nokta temizleme yöntemleri arasında cilde uygulanan vitaminler iyi derecede etki sağlamaktadır. Siyah nokta beliren ciltlere uygulanan E vitamini ve C vitamini derinin zarar gören bölgesinde onarım sağlayacak olup siyah nokta oluşan bölgenin daha rahat nefes almasına fırsat vererek cilde beslenme sağlayacaktır. C vitamini kullanımı ciltte melanin üretimini azaltacak olup siyah noktaların oluştuğu yere olumlu fayda sağlayacaktır. C vitamini bakımından zengin olan çilek, portakal gibi besinler tüketmek faydalı olacaktır.

Hint yağı kullanımı siyah noktaların temizlenmesinde birebirdir. Hint yağını cildinize her gece yatmadan önce uygulamanız gerekmektedir. Her gece siyah nokta oluşan cilde uygulanan Hint yağı ciltte ferahlık sağlayarak gözeneklerin açılmasına olanak sağlayacaktır ve böylelikle siyah nokta belirtileri ciltten yok edilecektir.

Aleo vera bitkisinin cilde uygulanmasında siyah noktalar gönderilecek olup düzenli olarak kullanılmasında cilde olumlu etkiler sağlayacaktır. Aleo vera bitkisi saf olarak yada krem içerikli olanları kullanılabilir.

Süt siyah noktaların temizlenmesinde kullanılan etkili yöntemlerden olmaktadır. Siyah noktaların giderilmesi yani temizlenmesi için yüzünüzü süt ile her gece 10 dakika kadar masaj yaparak ovun. Bu sayede ciltte oluşan siyah noktalar temizlenecektir.

Siyah nokta temizleme yöntemleri sadece belirtilenlerle sınırlı kalmamakta olup yeşil çay özüyle, bal karışımlarıyla, ananas, salatalık, zerdeçal, papatya bitkisi ve daha birçok uygulamayla siyah noktalar temizlenmektedir. Siyah nokta temizleme yöntemleri arasında limon suyu uygulaması da kullanılmaktadır. Düzenli olarak siyah noktaların belirdiği bölgeye uygulanan limon suyu kesinlikle ciltte olumlu etkiler göstererek siyah noktaların temizlenmesine olanak sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status