İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri

İnce barsak kanseri olan kişilerde bazen herhangi bir belirti olmayabilir. Veya, bu semptomlar başka bir sağlık sorununu işaret edebilir. İnce bağırsak kanseri belirtileri ve bulguları şunları içerir:

  • Dışkıda kan
  • İshal
  • Koyu siyah dışkı
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Karında yumru, şişlik
  • Karında ağrı veya kramplar
  • Karın ağrısı atakları ile birlikte şiddetli bulantı veya kusma

Diğer olası semptomlar arasında kanama ve bağırsakta tıkanıklık olabilir; ancak bunlar nadirdir.

Yukarıda yer alan belirtilerden biri ya da daha fazlası hakkında endişeleriniz varsa, doktor randevusu alınız.

İnce Bağırsak Kanseri Nedenleri

İnce bağırsak kanserleri vakalarının çoğunun nedeni bilinmemektedir. Ancak, gelişme riskini artırabilecek bir takım faktörler saptanmıştır. Bu kanser türü için ortak risk faktörleri şunlardır:

Crohn hastalığı: Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemin kronik bir inflamasyonudur. Bu hastalığa sahip insanlarda hem kolorektal, hem de ince bağırsak adenokarsinomları riski daha yüksektir.

Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı, ince bağırsağa gelen besinlerin emilimini engelleyen bir sindirim hastalığıdır. Vücudun bağışıklık sistemi, gluten adı verilen, buğday, çavdar, arpa, yulaf ve diğer tahıl gıdalarında bulunan protein karışımına tepki verir ve ince bağırsağın iç yüzeyine zarar verebilir.

Familyal adenomatöz polipozis (FAP): Küçük büyümeler olan yüzlerce veya binlerce kolon polipi ile karakterize edilen kalıtsal bir hastalıktır. Polipler, genellikle iyi huyludur. Ancak, tedavi edilmezse poliplerin kansere dönüşme olasılığı yaklaşık %100’dür. FAP’lı bireyler; mide kanseri, duodenum (oniki parmak bağırsak) kanseri, tiroid kanseri, pankreas kanseri ve özellikle erken çocukluk döneminde görülen karaciğer kanseri olan hepatoblastom gibi diğer kanser türleri için de risk altındadırlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status