Sinüzitten Korunma Yolları Ve Tavsiyeler

Burun çevresinde sinüs ismi verilen bazı baloncuk şeklinde boşluklar yer almaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı bu sinüs bölgelerinin iltihaplanması sonucunda sinüzit hastalığı ortaya çıkmaktadır. Sinüzit hastalığını tetikleyen, ilerlemesine veya ortaya çıkmasına yol açan birçok sebep bulunmaktadır.

Sinüzit hastalığı toplum içerisinde her çevrede yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle basit bir sağlık sorunu olarak kabul edilmekte ve sinüzitten korunma yöntemleri kişiler tarafından tam bilinmemektedir. Kişinin kendi dikkat ettiği bazı maddeler sayesinde özellikle soğuk hava koşullarında sinüzitin ortaya çıkması engellenebilmektedir. Aynı zamanda bir kere sinüzit atağı geçirdikten sonra kişinin dikkati ile bu belirtilerin hafifletilmesi de mümkündür.

Sinüzite Karşı Su Tüketimi

Sinüzit problemi olan kişilerin öncelikle bol su tüketmesi önemlidir. Hem belirtileri azaltmak hem de sinüzit ataklarına yakalanmamak için sinüzite karşı bol su tüketimi önemlidir. Vücudun en büyük ihtiyacı olan su, bu sorunda da kişilerin ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağı olarak karşılarına çıkmaktadır.

Fazla su tüketilmesi sinüslerde bulunan salgının yumuşamasına ve kişide rahatlama etkisinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Günlük düzenli ve bol miktarda su tüketimine dikkat edilmelidir.

Suyun dışında diğer tüketilen içeceklere dikkat edilmelidir. Vücutta gün içerisinde tüketilen asitli içecekler, kafein ve alkol ise dehidrasyona yol açabilmektedir. Sinüslerin genişlemesinde alkol etkili rol oynamaktadır.

Havayı Nemlendirin

Burun açıcı spreyler, burun yıkama işlemleri… Nefes darlığı ve soluk alıp vermede zorluk şikayetlerinde üst solunum yollarının rahatlatılması önemlidir.  Nefes açmanın yanı sıra kuru havalı ve havasız ortamlar sinüzit şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır.

Düzenli olarak buhar banyosu yapmak, sinüslerin rahatlaması için etkili bir yöntem olacaktır. haftada bir iki kez kaynar su içerisine nane eklenerek bir havlu ile bu buhar solunması nefes yolunu açacaktır. Buharlı bir banyoda kapı kapalı ve sıcak su açık biçimde oturmakta etkili olacaktır.

İşyeri ve evlerinizde de bulunduğunuz özellikle uzun saatler geçirdiğiniz ortamlarda, hava nemlendirici cihazlar çalıştırabilirsiniz. Kış aylarında kalorifer peteklerinin arkasına su bırakmak da ortamda havanın nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Sigara Tüketmeyin

Ağır kokular ve sigara dumanı sinüzit hastalarının en büyük düşmanıdır. Sigara kullanıyorsanız bırakın. Çünkü sigara dumanı burun içerisinde tahrişe yol açarak sinüs içerisindeki iltihap ve bakterilerin çoğalmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda sigara kullanmıyorsanız sigara dumanı olan ortamlarda vakit geçirmemeye özen göstermelisiniz.

Kapalı alanların düzenli havalandırılması, saç boyama esnasında havadar bir yer seçilmesi, yatak odası gibi alanlarda toz ve hava kirliliğinin önlenmesi kişilerin yaşadığı sinüzit şikayetlerini önemli ölçüde rahatlatacaktır.

Parfüm seçiminde mutlaka hafif kokuları tercih etmeye özen gösterin. Bol parfüm kullanmaktan kaçının. Ağır parfüm kokuları nefes darlığı gibi şikayetleri daha artırarak sinüzitin tetiklenmesine sebep olacaktır. Burun içinin düzenli temizlenmesi de önemli ölçüde rahatlama sağlayacaktır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status