Istakozun 5 Ayrı Faydası ve Zararları Nelerdir?

Yüksek kolesterollü bir gıda olarak ününe rağmen, ıstakoz, bir dizi sağlık faydası sunan çeşitli beslenme özelliklerine sahiptir.

Ayrıca Bakınız: Istakoz Besin Değerleri

Istakoz Yemenin Yararları

Bağışıklık Sistemi İşlevini Destekler!

Istakoz, bağışıklık fonksiyonuna bağlı çok önemli bir mineral olan bol miktarda çinko kaynağıdır. Şiddetli çinko eksikliği bilinen bağışıklık fonksiyon bozukluğuna neden olurken, küçük çinko eksiklikleri bile lenfosit üretimini bozar ve bağışıklık yanıtlarını baskılar.

Zayıf çinko durumu, daha yüksek enfeksiyon ve zatüre oranlarıyla ilişkilidir. 1 bardak ıstakoz, yaklaşık 6 miligram çinkoya sahiptir, bu da kadınlar için günlük %67 ve erkekler için %56’dır.

Prostat Kanseri Riskini Azaltabilir!

Istakoz gibi daha fazla deniz ürünü alımı, düşük prostat kanseri oranları ile ilişkilidir. Bu fayda, deniz ürünlerinin yüksek omega-3 yağ asitleri içeriğine (EPA ve DHA) bağlıdır. Vücudumuz omega-3 üretemediğinden, onları deniz ürünleri, kuruyemiş ve tohumlarla tüketmek önemlidir.

Sağlıklı Hamileliği Destekler!

Istakoz, olağanüstü bir kolin kaynağıdır. İnsan çalışmaları, hamilelik sırasında yeterli kolin tüketen hamile annelerin çocuklarının hafıza fonksiyonlarına uzun vadeli faydalar sağladığını göstermektedir.

Gebelik sırasında kolinin yararları da çeşitli hayvan çalışmaları ile doğrulanmıştır. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde 450 miligram yeterli kolin alımı olarak kabul edilir ve 1 bardak ıstakoz bu miktarın %26’sını sağlar.

Bilişsel Düşüşü Azaltır!

Kolin sadece hamilelik sırasında gerekli değildir, aynı zamanda yaşlı yetişkinler de bu değerli beslenmeden faydalanmaya devam eder. Yaşlı yetişkinler için kolin alımı, sözel ve görsel bellek testlerinde daha iyi performans ve Alzheimer hastalığının daha az göstergesiyle ilişkilidir.

Istakozda da bulunan DHA, bilişsel düşüşte de benzer düşüşler göstermiştir. Belki de arada bir ıstakoz yemek, yaşlı yetişkinlerin yaşla birlikte hafızalarının güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

Tiroid Fonksiyonuna Yardımcı Olur!

Istakoz, tiroidin düzgün çalışması için gerekli iki temel minerali sağlar: iyot ve selenyum. Genellikle bu mineralleri takviye etmeniz tavsiye edilmese de (tiroid doktorunuz aksini belirtmedikçe), ıstakoz ve diğer deniz ürünleri gibi gıdalardan temel alım almak diyet gereksinimlerinizi karşılayacaktır.

Alerjiler

Kabuklu deniz ürünleri (ıstakoz, yengeç ve karides dahil) alerjik reaksiyonların yaygın bir nedenidir. Yetişkinler kabuklu deniz ürünleri alerjilerine çocuklardan daha duyarlıdır. Kabuklu deniz ürünleri alerjileri kanatlı balıklara alerjiden farklıdır. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan birçok insan, istiridye, tarak veya midye gibi diğer deniz mahsullerini tolere edebilir.

Kabuklu deniz ürünleri alerjisinin belirtileri arasında ishal, kusma, tekrarlayan öksürük, kurdeşen veya dudakların ve dilin şişmesi sayılabilir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi olduğundan şüpheleniyorsanız, test için bir doktora başvurun.

Istakozun Zararları ve Yan Etkileri

Diğer vahşi yakalanmış kabuklu deniz hayvanlarında olduğu gibi, ıstakozlar parazitler, biyotoksinler, ağır metaller ve kimyasal kirleticiler de dahil olmak üzere çevresel tehlikelere karşı hassas olabilir.

Her zaman güvenilir bir kaynaktan taze deniz ürünleri seçin ve ıstakoz hazırlarken ve saklarken gıda güvenliği yönergelerine uyun.

Istakozlar öldürüldükten kısa bir süre sonra bozulmaya başlar, bu yüzden hemen pişirilmeli veya dondurulmalıdır. Canlı bir ıstakoz donduğunda, bozunma kimyasalları hızlı bir şekilde salınmaz. Canlı bir ıstakozun kaynatılması da hızlı bozulmayı önler. Bu yüzden birçok insan yemekten hemen önce pişirmek için canlı ıstakoz satın almayı tercih ediyor.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status