Çikolata: Sağlığımıza Faydaları ve Zararları

Çikolata, kilo almaya neden olan kötü şöhretine rağmen; lezzetli bir atıştırmalıktır ve sağlığa bir dizi faydası vardır.

Çikolata tarihçesine bakacak olursak, tropik “Theobroma” kakao ağacı tohumlarından yapılır ve en eski kullanımı Mesoamerica’daki Olmec uygarlığına uzanır. Avrupa’da Amerika kıtasının keşfinden sonra, çikolata dünyada popüler hale gelmiş olup, talep sürekli artmıştır. Çikolata, o tarihten bu yana, milyonlarca insanın vazgeçemediği eşsiz, zengin ve tatlı tadı sayesinde inanılmaz derecede popüler bir gıda ürünü haline geldi. Peki, çikolata yemek sağlığımıza faydalı mıdır? Bu sorunun yanıtını yazımızın devamında yapılan araştırmalar neticesinde açıklayacağız.

Çikolata Hakkında Hızlı Bilgiler:

Çikolata ile ilgili önemli bilgiler kısaca aşağıda listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

  • Geçmişte, çikolata tüketimi diyabet, koroner kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklar ile ilişkilendirilmiştir.
  • Çikolata, bazı uzmanlar tarafından antioksidan içeriği nedeniyle övülür.
  • Bazı çalışmalar, çikolatanın kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ve hafızadaki düşüşü önleyebileceğini ileri sürmektedir.
  • Çikolata çok miktarda kalori içerir.
  • Yapılan araştırmalara göre, insanlar her yıl ortalama 4.5 kg çikolata tüketiyor.

Çikolatanın Yararları Nelerdir?

Yıllar boyunca, çikolata yağ içeriğinden dolayı çok eleştirilmiştir. Çikolata yemek akne, obezite, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve şeker hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

Bununla birlikte, Hollanda’da çikolatanın sağlık üzerindeki etkilerini gözden geçiren Rashed Latif’e göre, çikolata o kadar da kötü etkilere sahip değildir. “Kakaodaki biyolojik olarak aktif fenolik bileşiklerin keşfedilmesi bu algılamayı değiştirdi ve yaşlanma, oksidatif stres, kan basıncı düzenlenmesi ve ateroskleroz üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar başlatıldı” demektedir.

Bugün, çikolata muazzam antioksidan potansiyeli nedeniyle övülüyor. Kakao içeriği ne kadar yüksek olursa, çikolatanın sağlık faydaları o kadar artar ve daha az şeker içeriği genel sağlık için daha iyidir.

Çikolata tüketmek, aşağıda yer alan potansiyel faydaları sağlar:

  • Kolesterol seviyelerini düşürme
  • Hafıza gerilemesinin önlenmesi
  • Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak

Çikolatanın aşağıda belirtilen olası sağlık yararlarının bir defaya mahsus yapılan bilimsel araştırmalardan geldiğini belirtmek önemlidir. Bu, doğru oldukları ispatlanmadan önce daha fazla araştırmanın gerekli olacağı anlamına gelir.

1) Çikolata, Kolesterolü Düşürür!

The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre, çikolata tüketimi, “kötü yağlar” olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolestrol düzeylerini azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bitki sterolleri (PS) ve kakao flavanolleri (CF) içeren çikolata çubuklarının kolesterol seviyeleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmak için yola çıktılar.

Araştırmacılar; “Sonuçlar, düşük yağlı diyetin bir parçası olan PS ve CF içeren çikolatanın düzenli tüketilmesinin kolesterolü düşürerek ve kan basıncını arttırarak kardiyovasküler sağlığı destekleyebileceğini gösteriyor” dedi.

2) Çikolata Hafızayı Geliştiriyor!

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları, çikolatanın beyne faydaları ile ilgili yaptıkları araştırmada, günde iki bardak sıcak çikolata içilmesinin beynin sağlıklı kalmasına ve yaşlı insanlarda hafıza kaybının azalmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Araştırmacılar “Sıcak çikolata gerektiğinde beynin bölümlerine kan akışını artırmaya yardımcı olur.” öne sürmekteler.

Beynin farklı alanlarının görevlerini tamamlamak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulması nedeniyle daha fazla kan dolaşımına gereksinim duyulur. Bu ilişki “nörovasküler kavrama” olarak adlandırılır ve Alzheimer gibi hastalıklarda önemli rol oynayabilir.

2014’te yayınlanan bir başka çalışmada, araştırmacılar, lavado adı verilen bir kakao ekstraktının belki de Alzheimer hastalarında görülen sinir yollarının hasarını azaltabileceğini veya önleyebileceğini buldular. Bu durum “hafıza gerilemesi gibi semptomları yavaşlatılabilir”, anlamına gelmektedir.

3) Çikolata ve Kalp Hastalığı Riski

The BMJ’de yayınlanan bilimsel araştırmada, çikolata tüketenlerde kalp hastalığının gelişme riskinin üçte bir oranında azaltılabileceği öne sürüldü. Rapor, Paris, Fransa’daki Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde sunuldu.

“Gözlemsel kanıtlara dayanarak, çikolata tüketim seviyeleri kardiyometabolik bozuklukların riskinde önemli bir azalma ile ilişkili görünmektedir ve çikolata tüketiminin potansiyel olarak faydalı bir etkisini doğrulamak için daha fazla deneysel çalışmalara ihtiyaç vardır” sözlerine yer verildi.

4) Çikolata ve İnme

Kanadalı bilim adamları, 44.489 kişiyi içeren bir araştırma yaptılar ve çikolata yiyen kişilerin felç geçirme olasılığının yüzde 22 daha az olduğunu keşfettiler. Ayrıca, felç geçirenlere rağmen çikolatayı düzenli olarak tüketenler sonuç olarak yüzde 46 oranında daha az ölüme neden olduğu sonucuna vardılar.

Araştırmacılar, 2015’te bir dergide yayınlanan başka çalışmada, diyetin 25.000 erkek ve kadının uzun vadeli sağlığı üzerindeki etkisini izledi. Bulgular, her gün 100 gram kadar çikolata tüketmenin, kalp hastalığı ve inme riskinin düşük olması ile bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Çikolatanın diğer faydaları kısaca şöyledir:

Son yıllarda, çikolata ve sağlık üzerindeki olası etkileri ile ilgili yapılan bilimsel deneyler ve araştırmalar büyük ilgi gördü. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

Hamilelikte çikolata yemek, fetal büyümeye ve gelişime fayda sağlayabilir. Anneler için iyi bir haber! Gebelik sırasında her gün 30 gram çikolata yemenin fetal büyümeye ve gelişimine faydalı olabileceği düşünülmektedir. Atlanta, GA’daki Ana Fetal Tıp Topluluğu’nun 2016 Gebelik Toplantısında sunulan bir çalışmanın sonucudur.

Çikolata, kognitif fonksiyonu canlandırabilir. Appetite dergisinde yayınlanan bir araştırma, haftada en az bir kere çikolata yemenin kognitif fonksiyonu geliştirme potansiyeline sahip olduğunu ileri sürüyor.

Uluslararası Spor Besinleri Topluluğu Dergisinde yayınlanan araştırmalara göre bulgular, biraz bitter çikolata tüketmenin fitness eğitimindeki performansı artırabileceğini gösteriyor.

Her gün düzenli çikolata yemenin diyabet, kalp hastalığı riski düşmesi ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Araştırmacılar, her gün az miktarda çikolata tüketmenin diyabet ve kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Çikolatanın Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Çikolata, çok miktarda şeker içerir ve yüksek kaloriye sahiptir. Dolayısıyla, bir kişi kendi ağırlığını azaltmaya veya korumaya çalışıyorsa çikolata tüketimine bir sınır koymak iyi bir fikir olabilir. Çikolata çeşitlerinin çoğunda şeker miktarının fazla olması, aynı zamanda diş çürümesine neden olabilir.

Buna ek olarak, çikolata yemek kötü kemik yapısına ve osteoporoza neden olabileceğini düşündüren bir araştırma vardır.

Ayrıca Bakınız: Osteoporoz Hakkında Bilgiler

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmada, yaşlı kadınlarda çikolata tüketimi ile kemik yoğunluğu arasındaki ilişki araştırılmıştır. “Günlük çikolata tüketen yaşlı kadınların kemik yoğunluğu ve dayanıklılığı daha düşüktür” sonucuna varılmıştır.

Genel olarak, çikolata tüketmenin sağlığımza faydaları vardır ve çikolatanın sağlığımıza bazı olumsuz yönleri de mevcuttur. Her zamanki gibi, çikolatayı yeteri miktarda aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status