Makro Besinler Nelerdir? Hakkında Bilgiler

Kalori sayımı muhtemelen bir beslenme gerçekleri etiketine baktığınızda ilk baktığınız şeydir. Bununla birlikte, bir ürünü veya yemeği daha iyi anlamak için makrobesin maddelerine bakmak faydalıdır.

Yiyecekler (aslında kilokalori olarak adlandırılan) kalori şeklinde enerji sağlar. Tüm gıdalar, beslenme etiketi olsun ya da olmasın kalori sağlar ve tüm gıdalarda da makro bulunur.

Makro Besinler Nedir?

Makrobesinler, beslenmenizin büyük miktarda gerektirdiği besinleri içeren gıdalar olarak tanımlanır. (Buna karşılık mikrobesinler, vitaminler, mineraller ve elektrolitler gibi çok daha küçük miktarlarda gerekli olan maddelerdir.) İnsanların hayatta kalması ve gelişmesi için gereken üç makro besin karbonhidrat, protein ve yağdır – en azından bazılarında üçüne de ihtiyacınız vardır.

Karbonhidrat

Karbonhidratlar, özellikle egzersiz sırasında ve yemekler arasında aç kalırsak, bize hızlı enerji sağlar. Karbonhidrat yerken, vücudumuzda glikoza (şekere) dönüştürülür ve derhal kullanılır veya daha sonra kullanılmak üzere glikojen olarak depolanır.

Karbonhidratlar da sindirim sağlığını geliştirir. Çünkü karbonhidratlı gıdalar genellikle lifle doludur. Karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklere örnek olarak tahıllar, patates, meyveler, süt ve yoğurt verilebilir. Sebze, fasulye, fındık ve tohum gibi diğer gıdalar da karbonhidrat içerir, ancak nişastalı gıdalar kadar değildir.

Proteinler

Proteinler vücudumuzdaki birçok yapının yapı taşlarıdır. Beslenmenizde tükettiğimiz protein, diğer fonksiyonların yanı sıra büyümemize, kas yapmamıza, yaraları onarmamıza, hormon ve enzimler üretmemize ve hastalıklarla savaşmamıza yardımcı olur. Protein dolu gıdalar arasında kümes hayvanları, sığır eti, balık, peynir, soya ürünleri ve bazı nişastalar ve sebzeler bulunur.

Ayrıca Bakınız: Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Yağlar

Son olarak, yağlar neredeyse tüm vücut süreçlerimiz için gereklidir. Vücudumuzun tükettiğimiz yağda çözünen vitaminleri (A, D, E ve K vitaminleri) emmesi için diyet yağı gereklidir. Yağ soğuk havalarda yalıtım için ve yemeden uzun süre gitmemize izin vermek için de gereklidir. Ayrıca, belirli bir vücut yağı seviyesi, dayanıklılık sporcuları için yararlı bir enerji rezervi olarak hizmet eder.

Makro Besinlerdeki Kaloriler

Her makrobesin gram başına belirli bir miktarda kalori sağlar:

 • Karbonhidratlar gram başına 4 kalori sağlar.
 • Proteinler gram başına 4 kalori sağlar.
 • Yağlar gram başına 9 kalori sağlar.

Alkol, hayatta kalmak için gerekli makrobesinlerden biri olmasa da, kalori de sağlar.

Kilo Vermek İçin Makrolar

Kilo kaybı veya yağ kaybı için iyi bir günlük makro besin oranı:

 • Karbonhidratlar: yüzde 40 ila 50
 • Protein: yüzde 25 ila 30
 • Yağ: yüzde 25 ila 35

Kas Geliştirme İçin Makrolar

Kas inşa etmek veya kilo almak için iyi bir günlük makro besin oranı:

 • Karbonhidratlar: yüzde 50 ila 60
 • Protein: yüzde 25 ila 35
 • Yağ: yüzde 10 ila 15

Bakım İçin Makrolar

Mevcut kilonuzu ve vücut kompozisyonunuzu korumak için, takip edilecek iyi bir makro besin oranı:

 • Karbonhidratlar: yüzde 45 ila 60
 • Protein: yüzde 25 ila 30
 • Yağ: yüzde 20 ila 30

Her ne kadar makrobesin oranları yardımcı olabilse de, ağırlıkla ilgili sağlık hedeflerine ulaşmanın gerçekten enerji dengesine düştüğünü unutmayın. Yani, yaktığınız kalori miktarına karşı hangi kalorileri aldığınıza bakabilirsiniz. Bir kalori açığı içinde olduğunuz sürece kilo kaybedersiniz; bir fazlalık içinde olduğunuz sürece, kilo alırsınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status