Frenk Üzümü: Besin Değerleri ve Kalorisi

Frenk üzümü küçük olabilir, ancak büyük beslenme değerleri taşırlar. Diğer meyveler gibi, bunlar mükemmel lif, C vitamini ve antioksidan kaynakları, özellikle flavonoid antosiyanin içerirler.

Uzun zamandır geleneksel tıpta kullanılsalar da, araştırmacılar şimdi frenk üzümü, iltihap önleyici, antioksidan ve antimikrobiyal güçler için bilimsel kanıt buluyorlar.

Frenk üzümü siyah, kırmızı, pembe ve beyaz çeşitlerde olabilir. Asitli lezzetlerinden dolayı (pembe ve beyaz çeşitler daha tatlıdır) esas olarak reçel ve jölelerde ve turta ve tartların dolgularında kullanılırlar.

Ayrıca Bakınız: Frenk Üzümü Faydaları

Frenk Üzümünün Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, bir fincan (112g) çiğ frenk üzümü için verilmiştir

  • Kalori: 63
  • Yağ: 0,40g
  • Sodyum: 1.1mg
  • Karbonhidratlar: 15.5 g
  • Lif: 4.8g
  • Şekerler: 8.25g
  • Protein: 1.6 g
  • C Vitamini: 46mg

Karbonhidrat

Siyah frenk üzümü, porsiyon başına yaklaşık 15 gram karbonhidrat içerir. Yaklaşık 5 gram lif içerirler ve yaklaşık 8 gram sağlayan doğal şeker kaynağıdırlar. Siyah olanların glisemik indeksi 22 olup düşük kabul edilir.

Yağlar

Bir meyve olarak, frenk üzümü şaşırtıcı derecede neredeyse yağsızdır ve porsiyon başına yarım gramdan az yağ içerir.

Protein

Siyah frenk üzümü de porsiyon başına 2 gramdan az olan protein bakımından çok düşüktür.

Vitaminler ve Mineraller

Frenk üzümü, sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu destekleyen C vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca anemiyi önlemeye yardımcı olan demir içerir; güçlü ve sağlıklı kemikleri destekleyen kalsiyum ve kas kasılmasına yardımcı olan fosfor içerir.

Frenk üzümü ayrıca bir antioksidan görevi gören ve serbest radikallerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilecek antosiyaninler içerir. Koyu renkli (siyah ve kırmızı) frenk üzümü, beyaz ve pembe çeşitlerden daha fazla antosiyanin içerir, ancak hepsinde yaklaşık aynı miktarda C vitamini bulunur.

Frenk Üzümü Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Frenk üzümü buzdolabında iki veya üç gün saklayın veya dondurun (önce sapları çıkarın). Dondurucuda yaklaşık altı ay saklanabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status