Istakoz: Besin Değerleri ve Kalorisi

Istakoz, etkileyici beslenme istatistiklerine sahip popüler bir deniz ürünleri seçimidir. Istakozun kolesterol bakımından yüksek olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu doğru olmasına rağmen, ıstakoz doymuş yağ bakımından düşüktür.

Diğer kabuklu deniz hayvanlarında olduğu gibi, ıstakoz artık kolesterol yükseltici bir yiyecek olarak bahsedilir. Daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Istakoz Faydaları

Istakozun Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgisi 1 bardak (145g) haşlanmış veya buğulanmış ıstakoz eti için verilmiştir.

  • Kalori: 129
  • Yağ: 5,00g
  • Sodyum: 705mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 27.6 g

Karbonhidrat

Istakoz doğal olarak karbonhidrat içermez ve lif veya şeker içermez.

Yağlar

1 bardak pişmiş ıstakoz eti sadece 1.3 gram yağ içerir, bunların çoğu çoklu doymamış yağlardan gelir. Istakozda bir miktar tekli doymamış ve doymuş yağ da vardır. Istakoz, iyi bir temel omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.

Istakoz kolesterol bakımından yüksektir, fincan başına 212 miligramdır. Diyet kolesterolünün artık kan kolesterol seviyelerini yükselttiğine inanılmasa da, hala kolesterol alımının günde 300 miligramdan daha fazla olmaması öneriliyor.

Protein

Istakoz büyük ölçüde yağsız proteinden oluşur. Bir fincan ıstakoz yaklaşık 28 gram protein sağlar. Diğer kabuklu deniz hayvanları gibi, ıstakoz tüm gerekli amino asitleri sağlar.

Vitaminler ve Mineraller

Istakoz kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, selenyum, kolin ve E vitamini içerir.

Istakoz deniz ürünü olduğu için, sodyumda çok yüksek olabilir, sadece bir fincan 705 miligram sodyum sağlar, önerilen günlük sınırın yaklaşık %31’idir.

Istakoz Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Canlı bir ıstakoz satın alırsanız, aynı gün içinde pişirin. Pişirildikten sonra ıstakoz hava geçirmez bir kapta soğutulmalı ve 2-3 gün içinde tüketilmelidir. Pişmiş, toplanmış ıstakoz eti buzdolabında nem geçirmez bir torbada 3-4 gün sürecektir.

Çiğ eti her zaman diğer yiyeceklerden ayrı tutun ve hazırlamadan önce ve sonra yüzeyleri, elleri ve eşyaları iyice yıkayın.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status