Kalp Anjiyosu Riskleri Nelerdir?

Kişilerde sık rastlanabilen kalp damar sertliği sonucunda kalpte kan akışının durması neticesinde kalp damarlarında sıkışma olur. Bunun neticesinde kişilerin kalplerin ciddi rahatsızlıklar olabilir. Kalp anjiyosu kalpte meydana gelen tıkanma ya da daralma sonucu oluşan bu belirtiler neticesinde uygulanan bir işlemdir. Kalp anjiyosunun yapılması için kişilerde kalp damar tıkanıklığına bağlı olarak bu belirtilerin ortaya çıkması gerekir. Bu belirtiler olarak kişilerde kalp krizi görülebilir, göğsümde şiddetli ağrı olabilir ya da aşırı yorgunluk gibi belirtiler olabilir. Bu belirtilerin ortaya çıkması sonucu ilk yapılacak işlem uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Doktorun yapacağı testler sonucunda karar verilirse kişi anjiyo için masaya yatırılır.

Kalp Anjiyosu Nasıl Bir İşlemdir?

Kişilerde kalp daralması sonucunda yapılan işlem olan kalp anjiyosu işlemi kısa süren basit bir operasyondur. Yaklaşık yarım saat içinde bu işlem hastaya uygulanır ve o gün içinde hasta taburcu edilir. Çok ciddi bir problem yoksa hastanın taburcu işlemleri başlatılır. Birkaç haftaya kadar önerilen dinlenme ile hasta ilerleyen günlerde normal günlük hayatına başlayabilir. Ancak her ihtimale karşı bu dinlenme sürecini iyi geçirmek önemlidir. Bunun için kişi bir süre ağır işlerden kaçınmalı, zararlı yiyeceklerden her zamankinden daha fazla uzak durmalı, bu dönemde bol bol sıvı tüketimine özen göstermelidir. Kendine bu dönemde dikkat etmeye özen göstermelidir.

Kalp Anjiyosunun Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi kalp anjiyosunun da bazı riskleri olabilir. Kalp anjiyosunun riskleri içinde en önemli olabilecek vaka nadir de olsa ölüm riskinin olmasıdır. Ancak bu risk düşük bir ihtimaldir. Bunun dışında kişinin damarlarından giriş yapıldığı için bu bölgelerinde şişlik yaşanabilir. Aşırı şişkinlik varsa hemen doktora gitmek gerekir. Şişlik dışında kanamada görülebilen bir durumdur.

Kanama riskini önlemek için doktor tarafından önerilen dinlenme yöntemini ihmal etmemek gerekir. Bunun için bir süre ağır yük kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Uygun pozisyonda yatmak kasıktan gelebilecek olan kanamayı önlemek için önemlidir. Uygun yatış pozisyonu genelde sırt üstü yatmaktır. Bu sayede kişilerde anjiyo sonrasında kanama riski en aza indirilmiş olur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status