Alkol ve Enerji İçeceği Karışımındaki Tehlike!

Araştırmacılar, alkol ve enerji içeceğinin karıştırılarak içilmesinin ortaya çıkarabileceği tehlikelere değindiler. “Kafeinin uyarıcı etkisi insanları daha fazla dışarıda kalmaya ve genel olarak daha fazla içmeye teşvik ediyor.”

Araştırmacılar, alkollü içeceklerin yüksek derecede kafeinli meşrubatlarla karıştırarak içilmesinin, dışarıda yaralanma riskini artırabileceğini vurguladılar.

Uzmanlara göre, votka ve redbull, espresso martini ve jagerbombs gibi popüler kokteyller, bir bardak enerji içeceği ile karıştırıldığı zaman, alkolü tek başına içmekten daha tehlikeli olabiliyor. Bunun nedeni, kafeinin uyarıcı etkisi oluyor. Davranışa ilişkin 13 akademik çalışmanın gözden geçirilmesinin ardından, bu karışımın insanları daha uzun süre dışarıda bırakıp daha fazla içmeye teşvik edebildiği sonucuna varılmıştır.

Kanada’daki Victoria Üniversitesi araştırmacıları, enerji içeceklerinin alkol etkisini maskeleyebileceğini, bu nedenle düşme, araba kazaları ve bar kavgaları yoluyla yaralanma riskini artıracağını söylediler.

Alkol ve Uyuşturucular üzerine yapılan çalışmalar sonrasında araştırmanın baş yazarı Audra Roemer, “Genellikle alkol içtiğimizde yoruluyor ve ede gidiyoruz” dedi.

“Enerji içecekleri, insanların sarhoşluklarını hafifletebiliyor, daha fazla dışarıda kalıyor, daha fazla alkol tüketiyor ve riskli davranışlara ve daha tehlikeli içki içme alışkanlıklarına sahip oluyorlar” dedi.

Charity Drinkaware, alkolle enerji içeceği karıştırmanın “tehlikeli bir kombinasyon” olabileceğini ve bu nedenle insanları “uyanıkça sarhoş” hale getirebileceği, yanlış bir güvenlik hissi oluşturabileceği konusunda uyarıyor.

Enerji içeceklerindeki yüksek miktardaki kafeinin de kalp çarpıntılarına, uyku problemlerine veya gergin veya heyecanlı hissetmeye neden olabileceğini belirtiyor.

Enerji içecekleri diğer alkolsüz içeceklerden daha fazla kafein içeriyor. Örneğin; 330 ml kutu Coca-Cola’da 32mg ile karşılaştırıldığında, 258ml kutu red bull içinde 77mg kafein var.

Araştırmacılar, 1981-206 yılları arasında yayınlanan 13 çalışmanın 10’unun, alkol ve enerji içeceği tüketimini, kaza ve kavga riski ile ilişkili buldular.

Bununla birlikte, çalışmaların sonuçlarının çeşitlendiğini söylediler, bu nedenle riskin ne kadar arttığını tahmin etmek mümkün değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status