Sinüzite Karşı Cırtatan Otu Yağı Kullanımı

Sinüzit tedavisi için pek çok bitkisel uygulama bulunuyor. Bunlardan biri olan cırtatan otu yağı, acı kavun olarak da bilinmektedir. Ancak faydalı olmasının yanı sıra, yanlış kullanımı sonucu ölümcül olabilen cırtatan otunu mutlaka doğru kullanım şekli ile kullanmak gerekir. Geçmiş yıllardan beri sinüzit tedavisi için kullanılan acı kavun bitkisi, alerjik reaksiyonlara yol açabilecek özellikte olması, kullanırken son derece dikkatli olmayı gerektirmektedir.

Sinüzit İçin Cırtatan Otu Yağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Yetiştiriciliği yapılmamasına karşın doğada çokça bulunan cırtatan otu, yağı ile oldukça faydalıdır. Sinüziti geçirmek amacıyla cırtatan otunu kullanırken birden çok yöntem bulunuyor. Bunlardan biri burun içine cırtatan otu yağını birkaç damla sürmek, diğeri ise su ile sulandırarak buruna çekme yöntemleridir. Özelikle çekirdek ve kabuklarının zehirli olmasından dolayı bitkisi kullanılacağı zaman bu kısımlarının kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde cırtatan otundan fayda elde etmek isterken zehirlenmek olası olacaktır.

Sinüzit İçin Cırtatan Otu Meyvesi Nasıl Kullanılır?

Sinüzitin dışında daha pek çok hastalığın doğal şifası olan cırtatan otu, değişik şekillerde insanların kullanabilecekleri şekilde bulunabilmektedir. Etkisi yağına göre daha yüksek olan meyvesinin olgunlaşmış olmasında fayda vardır. Olgun olan meyvenin suyundan birkaç damla alınır ve suyla inceltilerek sinüzit şikayeti olan kişinin burnuna damlatılır. Bu uygulama sonrasında kişi mutlaka yüzüstü yatmalıdır. Cırtatan otu suyunun çok fazla vücuda girmemesi için burundan geri çıkarılması aynı zamanda sinüzite neden olan iltihaplanmanın da akmasını sağlayacaktır.

Cırtatan Otu Yağı Sinüzite Karşı Kullanılır Mı?

Sinüzite Karşı Cırtatan Otu Yağı Kullanımı

Cırtatan Otu Yağı Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Zehirli olmasından dolayı cırtatan otunun dikkatli kullanılması tavsiye edilmektedir. Sinüzite çare olması içi kullanacak olanların ise öncesinde birkaç damla kullanımdan sonra önerilen uygulama şekillerini düzenli kullanmaya başlamalıdırlar. En önemlisi ise doğal tedavi uygulamalarında önerilen dozun üzerine çıkılmamasıdır. Fazla dozda kullanılması faydayı da çoğaltmayacağı için, cırtatan otunun fazlası zehirlenmeye hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Bu sebeple mutlaka bu konuda uzman sayılan kişilerin önerilerine kulak verilerek sinüzit tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status