Karnabahar: Besin Değerleri ve Kalorisi

Düşük karbonhidrat, ketojenik ve Paleo diyetlerinin yükselmesiyle karnabahar giderek daha popüler hale geldi. Bu sebze çok yönlü, nişastalı değildir ve çok miktarda lif ve diğer faydalı besinleri içerir.

İster çiğ, kavrulmuş ister olgun olsun, karnabahar beslenme için çok fayda sunar.

Ayrıca Bakınız: Karnabahar Faydaları

Karnabaharın Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri bir fincan (107g) çiğ, doğranmış karnabahar için verilmiştir.

  • Kalori: 27
  • Yağ: 0,5g
  • Sodyum: 32mg
  • Karbonhidratlar: 5g
  • Lif: 2g
  • Şekerler: 2g
  • Protein: 2g

Karbonhidrat

Tüm sebzeler gibi karnabahar da bir karbonhidrattır. Ancak, çok miktarda lif ve düşük miktarda doğal şeker içeren nişastalı olmayan karmaşık bir türdür. Bir fincan, aynı miktarda pişmiş makarna veya pilav kadar karbonhidratın yaklaşık altıda birini içerir, bu nedenle diyabet veya karbonhidrat alımını izleyen insanlar tarafından tercih edilmektedir.

Karnabaharın glisemik indeksi hakkında çok az araştırma vardır, ancak karnabahar kan şekeri yükselen basit karbonhidratlar yerine sindirimi yavaş kompleks karbonhidrat içerdiğinden düşük olduğu varsayılmaktadır.

Yağlar

Karnabahar sadece eser miktarda yağ içerir ve kolesterol içermez.

Protein

Karnabaharın minimum miktarda proteini vardır. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için beslenmenize diğer protein kaynaklarını dahil etmelisiniz.

Vitaminler ve Mineraller

Karnabahar, DNA ve diğer genetik materyallerin yanı sıra hücrelerinizin bölünmesi için gerekli olan bir B vitamini için iyi bir folat kaynağıdır. Ayrıca kemik iyileştirici K vitamini ve bağışıklık arttırıcı C vitamini için mükemmel bir kaynaktır.

Taze ve dondurulmuş karnabahar benzer bir beslenme profiline sahiptir. Konserve karnabahar da benzerdir, ancak taze veya dondurulmuştan daha fazla lif içerebilir. Salamura veya kremalı karnabahar da satın alabilirsiniz. Turşu karnabahar, taze olandan daha fazla kalori, karbonhidrat ve sodyum içerir, ancak kalori ve yağda düşük kalır, kremalı karnabahar diğer çeşit ve preparatlardan daha fazla yağ içerir.

Karnabahar Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Karnabahar bozulabilir ve soğuk tutulmalıdır. Orijinal ambalajında ​​buzdolabının daha canlı bölümünde saklayın. Pişirmeye hazır olana kadar karnabaharı yıkamayın. Kahverengi beneklenme, ışığa ve havaya uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ve doğal olarak daha uzun karnabahar depolandığında oluşan bir oksidasyon belirtisidir. Ara sıra kahverengi noktayı kesebilirsiniz, ancak bu renk değişikliği baş boyunca ortaya çıkarsa (bozulma belirtisi), tüm sebzeyi atmak en iyisidir.

Piştikten sonra karnabaharı birkaç gün buzdolabında veya birkaç ay dondurucuda saklayabilirsiniz. Veya taze karnabaharı haşlayın, sonra dondurun; bir yıla kadar kullanılabilir.

Karnabahar, patates, pirinç gibi nişasta gıdalarının yerine kolayca vitamin, mineral, antioksidan ve lif ekleyebilir. Karnabahar pirincini tahıllar için değiştirmek, yemeğinize ekstra bir sebze ekler (ve hedeflerinizden biri ise kalori ve karbonhidratları azaltır).

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status