Bezelyenin Sağlığımıza 5 Önemli Faydası ve Zararları Nelerdir?

Bezelye Yemenin Sağlığımıza Yararları

Bezelyelerin sağlık yararları büyük ölçüde doğal antioksidan içeriğine, biyoaktif proteinlere ve oligosakkaritlere atfedilir. Alışveriş listesine bezelye koymak için bazı nedenler şöyledir:

Ayrıca Bakınız: Bezelyenin Besin Değerleri

Kalp Sağlığını Destekler!

Bezelye, hepsi iyi kurulmuş kardiyovasküler faydalar sağlayan potasyum, folat ve lif bakımından doğal olarak yüksektir. Polikistik over sendromlu (PCOS) kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, kalp sağlığı belirteçlerini iyileştirmede Terapötik Yaşam Tarzı Değişiklikleri (TLC) diyetinden daha etkili bir nabız temelli diyetin olduğunu göstermiştir.

Yüksek kaliteli protein, düşük sodyum seviyeleri, ve bezelye içerisindeki vitaminler ve mineraller, onları kalp-sağlıklı bir beslenme planına iyi bir katkı yapar.

Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir!

Bezelye fenolik içeriği antioksidan aktivite gösterirken, bezelye proteinleri ve peptitleri antikanser etkileri gösterir. Bitki kaynaklı yeme ile çeşitli kanser türlerinin önlendiğine inanılır ve bezelye vejetaryen yemekler için harika bir protein kaynağıdır.

Bezelye işlenmiş atıştırmalık yiyecek veya et alımınızın bir kısmı için ikame edilmesi, kanser gelişiminden ekstra koruma sağlayabilir.

Sağlıklı Bağırmayı Teşvik Eder!

Bezelye proteinlerinin sağlıklı bağırsak bakterileri, özellikle Lactobacilli ve Bifidobacteria popülasyonunu arttırdığı gösterilmiştir.

Ek olarak, bezelye içindeki oligosakkaritler de faydalı bağırsak mikroplarının çoğalmasına bağlanır. Sağlıklı bağırsak, güçlü bir bağışıklık sistemi ve fonksiyonel bir sindirim sistemi gibi bir dizi sağlıklı vücut fonksiyonundan sorumludur. Bezelye yemek sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olabilir.

Diyabet Riskini Azaltabilir!

Kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerine tipik olarak hormon insüline duyarsızlık neden olur. Tedavi edilmezse, zayıf insülin duyarlılığı tip 2 diyabete yol açar.

Nabız temelli bir diyetin (geleneksel hastane diyetine karşı), dört günlük yatak istirahatinde insülin direncinin önlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Kısa süreli olmasına rağmen, bu çalışma bezelye ve fasulyenin faydalı olduğunu öne süren diğer araştırmaları desteklemektedir.

Kilo Yönetimine Yardımcı Olur!

Bezelye içindeki lif ve protein tok tutan, besleyici bir gıda seçimi yapar. Yeşil bezelye ve diğer baklagiller, düşük kalorili yoğunlukları nedeniyle kilo kontrolü için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bezelye, genel olarak daha az yemeye rağmen tok hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Alerjiler

Bezelye alerjileri iyi belgelenmiştir. Ayrıca, Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi’ne göre, yer fıstığına alerjiniz varsa, bezelye reaksiyonu da yaşayabilirsiniz. Ayrıca, yer fıstığı veya bezelye alerjiniz varsa, bezelye de kaçınmalısınız .

Bezelye veya fıstık alerjisinden şüpheleniyorsanız, tam bir değerlendirme için bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Bezelyenin Zararları ve Yan Etkileri

Çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, sindirim rahatsızlığından kaçınmak için bezelye ve diğer baklagiller alımınızı kademeli olarak artırmalısınız. Yeşil bezelye ılımlı bir FODMAP gıdası olarak kabul edilir, yani irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve Chrohn hastalığı olan insanlar için bazı sindirim sorunlarına neden olabilirler. Kişiselleştirilmiş sindirim sağlığı tavsiyesi için bir diyetisyenle konuşun.

Dondurulmuş bezelye ve konserve bezelye de satın alınabilir. Eklenen sodyumun bir kısmını ortadan kaldırmak için kullanmadan önce konserve bezelye yıkadığınızdan emin olun. Mümkünse, donmuş bezelye konservesi üzerinden satın alın, çünkü tipik olarak ilave tuz içermezler.

Ayrıca, protein alımını arttırmak isteyen vejetaryenler için iyi bir seçenek olabilecek bezelye proteini tozu gibi çeşitli bezelye ürünleri de bulabilirsiniz.

Taze kabuklu bezelye satın alınabilir bulursanız, kesinlikle deneyin. Yoğun sezon Nisan ve Mayıs aylarıdır, ancak konserve ve dondurulmuş bezelye tüm yıl boyunca mevcuttur. Eşit şekilde yeşil olan küçük, taze bezelye seçin. Dolgun ve nemli olmalı ve sarı görünmemelidir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status