Siyah Fasulyenin Önemli Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Diğer baklagiller gibi, siyah fasulye de yağsız protein kaynağıdır. Ayrıca başka besinsel avantajları da vardır.

Ayrıca Bakınız: Siyah Fasulye Besin Değerleri

Siyah Fasulye Yemenin Yararları

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur!

Araştırmalar, hızlı sindirilen karbonhidratların (beyaz pirinç gibi) baklagillerle değiştirilmesinin diyabetli kişilerde glisemik kontrolü iyileştirebileceğini göstermiştir. Dirençli nişasta, insülin duyarlılığını bile artırabilir.

Sindirim Sağlığını Geliştirir!

Dirençli nişastası yüksek gıdalar, sağlıklı bağırsak florasını teşvik eden prebiyotikler olarak da işlev görebilir. Kurutulmuş fasulye konserve fasulyeden daha dayanıklı nişastaya sahiptir.

Faydalı Antioksidanlar Sağlar!

Siyah fasulye de kaplamada polifenoller olmak üzere bazı bitkisel besinler içerir. Bunlar antioksidanlar olarak faydalı olabilir.

Ayrıca Bakınız: Bitki Bazlı Proteinler

Kronik Hastalık Riskini Azaltır!

Çalışmalar, lif açısından zengin bir diyetin kilo hedeflerini korumaya ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca kalp hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabilir.

Bitki Bazlı Protein Sağlar!

Hayvansal proteinleri yemekten kaçınan veganlar ve vejeteryanlar için siyah fasulye iyi bir protein, demir ve yağ asidi kaynağıdır.

Ayrıca Bakınız: Fasulyenin Yaşlanma Karşıtı Faydaları

Alerjiler

Siyah fasulye alerjileri yaygın değildir, ancak fıstık veya soyaya alerjisi olan insanlar için bir endişe olabilir (hepsi baklagillerdir). Siyah fasulye, pinto fasulye, barbunya fasulyesi ve yeşil fasulye ile yakından ilişkilidir, bu nedenle birine alerjiler başkalarına karşı duyarlı olduğunuz anlamına gelebilir.

Siyah Fasulye Zararları ve Yan Etkiler

Konserve siyah fasulye (ve diğer fasulye türleri) sodyum bakımından yüksek olma eğilimindedir. Ancak araştırmalar, konserve fasulyenin sadece durulamanın sodyumun önemli ölçüde azaltabileceğini buldu. Fasulyenin durulanması sodyumun %36’ya kadar azaltılmasına karşın, durulama ve boşaltma işlemi sodyumun %41 oranında azalmasına neden olabilir. Bu nedenle, yarım bardak konserve fasulye yaklaşık 460 miligram sodyum içeriyorsa, fasulyelerin durulanması sodyum içeriğini azaltabilir.

Çoğu kuru fasulye kullanılmadan önce suya ıslatılmalıdır. Islatma, fasulyeleri yumuşatır ve rehidrate ederek pişirme süresini azaltır. Ayrıca, ıslatma, gaz ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilecek bazı maddelerin temizlenmesine yardımcı olur. Pişirmeden önce suda bekletin.

Fasulyelerin çoğu FODMAP’lerde (irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde sindirim semptomlarına neden olabilecek karbonhidrat türleri) yüksek olmakla birlikte, son araştırmalar konserve fasulyelerin FODMAP’lerde kuru fasulyelerden daha düşük olduğunu göstermektedir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status