Pesketaryen Diyet Hakkında İpuçları

Pesketaryen diyetinizi daha kolay ve sağlıklı hale getirmek için:

Sağlıklı pişirme yöntemlerini seçin. Kızarmış balık ve işlenmiş gıdalar seçerseniz, bu yeme tarzının sağlık faydalarından yararlanamayabilirsiniz. Sağlıklı yemeklik yağlar kullanarak balık ızgara yapın veya kızartın, deniz mahsullerinizi buharlayın veya yemeklerinizi hazırlamak için sote ve fırınlama gibi diğer az yağlı yöntemleri kullanın.

Konserve veya paketlenmiş deniz ürünlerinde stoklayın. Taze deniz ürünlerinin genellikle satın alındıktan sonraki birkaç gün içinde pişirilmesi veya dondurulması gerekir. Orkinos paketlerinde veya konserve balıklarda stoklayın, böylece her zaman hazır bir deniz ürünleri kaynağınız olur.

Ayrıca Bakınız: Balık Yemenin Faydaları

Yemek pişirmeyle ilgili yardım alın. Bazı insanlar deniz ürünleri pişşrme konusunda tedirgin olur. Daha fazla bilgi edinmek için bir ders alın. Birçok yemek okulu uygun seçenekler sunar. Ayrıca, diyet planını takip etmeyi kolaylaştırmak için yakalayıp gidebileceğiniz veya önceden hazırlayabileceğiniz birçok hızlı ve kolay yemek vardır. Çeşitli yemek seti hizmetleri de pescatarian ve vejetaryen yemekler sunmaktadır.

Ayrıca Bakınız: 7 Besleyici Süperstar Bitki Proteini

Pesketaryen Diyeti Kimler Yapmamalı? Kimlere Zararlı?

Hamileyseniz çiğ balıklardan (suşi ve sashimi) kaçınmanız ve yediğiniz balıktaki cıva seviyelerine dikkat etmeniz gerekir. Emziriyorsanız veya küçük çocuklara cıva konusunda da dikkatli olmanız önemlidir.

Civa bakımından yüksek balıklar arasında kılıç balığı, köpek balığı, uskumru, marlin ve ton balığı bulunur.

Ayrıca Bakınız: Balıklardaki Civa Oranları

Diyabet, çölyak hastalığı veya kalp hastalığı gibi bir sağlık durumunuz varsa, bir pesketaryen diyet muhtemelen güvenli ve muhtemelen faydalıdır. Ancak, sizin için doğru besin karışımını aldığınızdan emin olmak için her durumda sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Gerekirse bir pesketaryen diyetinde glüutenden kaçınmak da oldukça kolaydır.

Pesketaryen Diyetin Faydaları Nelerdir?

Pesketaryen Diyetin Eksileri

  • Pahalı olabilir.
  • Civa seviyelerini izleyin.
  • Daha Fazla Protein Seçimi

Eti diyetlerinden çıkarmayı seçen bazı insanlar, bir peskataryan diyetini takip etmenin vejetaryen bir diyet izlemekten daha kolay olduğunu, çünkü her gün yeterli protein almanın daha kolay olduğunu görüyorlar. Ek olarak, balık tam bir protein kaynağıdır, bu yüzden ihtiyacınız olan besinleri almak için proteinleri birleştirmeniz gerekmez.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önemli Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status