Kaju: Besin Değerleri ve Kalorisi

Kaju fıstığı Vietnam, Nijerya, Hindistan ve Fildişi Sahili’nde yetiştirilir, ancak Brezilya’ya özgüdür. Kuruyemiş, hem meyveyi hem de meyvenin altına asılı bir kuruyemiş (tohum da denir) üreten yaprak dökmeyen kaju ağacının (Anacardium occidentale) bir ürünüdür.

Kaju fıstığı kendi başına bir atıştırmalık olarak tüketilir, kuruyemiş karışımlarında yaygın olarak kullanılır ve kaju yağı, kaju sütü ve diğer ürünlerde de işlenebilir. Kaju, tüketildiğinde beslenmenize sağlıklı bir katkı olabilir.

Kaju Fıstığının Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 28 g çiğ, tuzsuz kaju için verilmiştir.

  • Kalori: 157
  • Yağ: 5g
  • Sodyum: 3.4mg
  • Karbonhidratlar: 8.6g
  • Lif: 0.9g
  • Şekerler: 1.7g
  • Protein: 5.2 g

Karbonhidrat

Kaju fıstığı porsiyonu 28 gr veya yaklaşık 18 tane için bir porsiyon 157 kalori ve 9 gramın altında karbonhidrat içerir. Kajudaki karbonhidratın çoğu nişastadır. Az miktarda lif (1 gramın hemen altında) ve geri kalanı (yaklaşık 1.7 gram) şekerdir.

28 gr bir porsiyon tüketirseniz, kajuların tahmini glisemik yükü 3’tür. Glisemik yük, bir yiyeceğin kan şekeri üzerindeki etkisini tahmin ederken porsiyon boyutunu dikkate alır. Glisemik indeksi 10 veya daha az olan gıdalar düşük glisemik olarak kabul edilir.

Yağlar

Kaju fıstıklarındaki kalorilerin çoğu yağdan gelir. 28 gr tüketirseniz bir porsiyonda 12 gram yağ vardır. Yağın çoğu tekli doymamış yağ (6.8g) veya çoklu doymamış yağdır (2.2g).

Doymamış yağların daha sağlıklı yağ formları olduğu düşünülür. Bir kaju fıstığında yaklaşık 2.2 gram daha az sağlıklı doymuş yağ vardır.

Protein

Kaju fıstığı porsiyon başına 5 gramın üzerinde protein sağlar. Karşılaştırma için temel olarak kaju fıstığı, 28 gr porsiyon başına 7 gramdan fazla olan fıstıklardan daha az protein sağlar

Vitaminler ve Mineraller

Kaju fıstığı K vitamini sağlar (günlük ihtiyaçlarınızın yaklaşık %12’si). Kaju tükettiğinizde tiamin ve B6 vitamininden de yararlanabilirsiniz.

Kaju mükemmel bir magnezyum, fosfor, bakır ve manganez kaynağıdır ve iyi bir çinko ve demir kaynağıdır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status