Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Olur?

Pilonidal Sinüs Sebepleri

Pilonidal sinüslerin kesin nedeni bilinmemektedir. Genellikle, bir gözenek veya kıl folikülü tıkandığında oluştuğu düşünülür. Tıkalı kıl folikülü, sebum ve deri hücreleri ile şişebilir. Giysilerden veya cildin sürtünmesinden dolayı saç kökünü tahriş edebilir. Tahriş olmuş deri, enfeksiyona karşı çok savunmasızdır.

Ayrıca cildin derin katmanlarına uzanan ve hareket eden kıl folikülünün kopmasına yol açabilir. Pilonidal sinüsler ve kistler en sık genç yaştaki erkeklerde görülür. Kıl folikülünün tahriş olması da bu olasılığı arttırır. Obez insanlar daha yüksek risk altındadır. Çünkü deride daha derin oyuklar oluşabilir.

Ayrıca Bakınız: Pilonidal Sinüs Nedir?

Kıl Folikülleri

Kıl folikülleri, kılların uzadığı küçük deliklerdir. Bir kıl folikülü üzerindeki baskı ve sürtünme, bir şekilde tahrişe neden olarak, pilonidal sinüse neden olabilir. Eğer bir kıl folikülü tıkanırsa, büyüyerek patlayabilir. Kopan kıl deri içine ilerleyebilir ve enfeksiyona neden olabilir.

Pilonidal sinüslerin kalça çevresinde, özellikle kuyruk sokumunda yaygın görülmesinin nedeni; bu alandaki basınç ve sürtünmenin otururken daha muhtemel olmasıdır.

Ayrıca Bakınız: Pilonidal Sinüs Belirtileri

Pilonidal Sinüs Enfeksiyonu

Kopan bir kıl deriye nüfuz ederse, deri tahriş olarak, kızarıklık ve şişlik oluşur. Bu şekilde bakteriler deriye hızla bulaşır. Kuyruk sokumundaki bu kavite bakterilerin yayılması için ideal bir yerdir. Çünkü genellikle nemli ve sıcaktır. Deri enfekte olduğunda, bağışıklık sistemi bakterilerle savaşmaya çalışır. Bu da apse olarak bilinen bir irin yuvasına neden olur.

Pilonidal sinüs riskini artıran faktörler şunları içerir:

  • Obezite (vücut kitle indeksinin 30 ya da daha yüksek olması)
  • Pilonidal sinüsler herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak 15 ila 40 yaş arasındaki genç yetişkinlerde daha sık görülürler.
  • Vücut kıllarının ortalamanın üstünde olması da bir etkendir. Bu yüzden daha çok erkeklerde görülür.
  • Sert ve kıvırcık kıl yapısına sahip olmak
  • Derinin etkilenen alanının daha önce yaralanması
  • Aile geçmişinde bu hastalığa yakalanmış kişilerin olması
  • Sürekli araba sürmek ya da uzun süre oturmayı gerektiren işlerde çalışmak
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status