Yaz Aylarında Sinüzitten Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Sinüzit hastalığı genellikle kış aylarında ve soğuk hava koşullarında sık görülen bir sağlık problemidir. Ancak uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre kış aylarında ortaya çıkan sinüzit belirtilerinin temelleri yaz aylarında atılmaktadır. Sıcak havaların etkisi ile kişilerin yaptığı bazı hatalar ileride sinüzit olmalarına yol açabilmektedir. Bunun önlenmesi için yaz aylarında sinüzitten korunma yöntemleri ile hareket edilmesine dikkat edilmelidir.

Plaj Sezonuna Dikkat Edin!

Havaların ısınması ile birlikte kişiler, hasta olmamak için aldıkları önlemleri de gevşetmeye başlamaktadır. Bu rahatlık ileride ortaya çıkabilecek sinüzit rahatsızlığının temellerinin atılmasına yol açmaktadır. Yaz aylarında sinüzit oluşumu için özellikle deniz ve havuz büyük bir etken oluşturmaktadır.

Yaz aylarında deniz veya havuzda yüzerden başın suyun üzerinde tutulması sinüzite yol açan önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bunun için uzmanlar sinüzitten korunmak için yüzmek konusunda başın tamamen suyun altında tutulması gerektiğini savunmaktadır. Aynı zamanda sinüzit yatkınlığı olan kişilere denizi tercih etmeleri, havuzdan uzak durmaları önerilmektedir. Çünkü sinüzit oluşumunda havuzun etkisi önemli olmaktadır. Doğru klorlandığı bilinen havuzların tercih edilmesi gerekmektedir.

Klimalar Doğru Kullanılmalı?

Klima ve soğuk havanın sinüzite doğrudan neden olduğu artık kanıtlanmış bir gerçek olarak bilinmektedir. Yaz aylarında serinlemek için tercih edilen klimalara dikkat edilmelidir. Klima, kapalı ortamlardaki nemi kuruttuğu için burun solunumunu zorlaştırarak sinüslerin dolmasına yardımcı olmaktadır. Bundan kaçınmaya ve daha çok açık hava ile serinlemeye dikkat etmek gerekmektedir.

Yaz Aylarında Sinüzitten Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Denize yakın yerlerde yaz aylarını geçirmek nemli havalar nedeniyle sinüzit hastaları için avantaj sağlamaktadır. Burun solunumunu rahatlatmak için nemli havaların sinüzite faydaları oldukça etkilidir. Kapalı ortamlarda nemölçer ile nem oranının 50 – 60 seviyelerinde tutulmasına da sinüzit hastaları yaz aylarında dikkat etmelidir.

Spor yapmak, sağlık için birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Sinüslerin açılması için düzenli spor yapmak da oldukça faydalıdır. Yaz aylarında sinüzitten korunmak için 30 dakika spor yapmak, kişilerin vücuduna giren oksijeni artırarak solunumun rahatlamasına yardımcı, sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Serin havalarda ıslak saçla dolaşmamak da yazın alınacak önlemler arasında yer almaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status