Sinüzite İyi Gelen Yiyecekler Neler?

Sinüsler; burun, elmacık kemikleri ve alın içi boşluklarına bağlıdır. Sinüsler sağlıklı olduğunda nefes alırken bir sorun yaşanmazken; sinüslerde enfeksiyon, iltihaplanma, tıkanıklık ve alerji olması nedeniyle solunum zorluğu ortaya çıkabilir. Her yıl milyonlarca insan sinüslerin iltihaplanması ve diğer sebeplerden dolayı sinüs hastalığı semptomlarından şikayetçi olmaktadır. Sinüzit, hastalarda ateş ve yorgunluk yapar. Aynı zamanda hastaların yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Sizler de sinüzit hastalığından muzdarip iseniz, aşağıda yer alan yiyecekleri beslenme programınıza dahil ederek şiddetli sinüzit semptomlarını hafifletebilirsiniz.

Sinüzite iyi gelen yiyecekler, aynı zamanda soğuk algınlığı hastalıkları üzerinde de olumlu etkiler gösterirler ve vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına yardımcı olurlar.

Sinüzite Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

C Vitamini Zengini Yiyecekler

C vitamini zengini ve güçlü antioksidanlar içeren yiyecekler, sinüzite iyi gelir. Yapılan araştırmalarda, C vitamini düşüklüğünün sinüslerin iltihaplanması ile bağlantılı olduğu gözlenmiştir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için C vitamini yönünden zengin yiyecekleri yemeklerinizde ve atıştırmalıklarınızda tercih edin. Bu yiyecekler aynı zamanda iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Kırmızı ve yeşil biber, turunçgiller, çilek, kavun, yeşil yapraklı sebzeler, domates, brokoli ve tatlı patates yüksek oranda C vitamini içeren yiyeceklere örnektir.

E vitamini Zengini Yiyecekler

E vitamini içeren ve antioksidan kaynağı olan yiyecekler, sinüs boşluklarının iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu yiyecekler bağışıklık fonksiyonlarını da güçlendirir. Sinüzit semptomlarını kötüleştiren toksinlerin ve çevresel faktörlerin etkilerini azaltabilirler.

Badem, buğday tohumu yağı, badem ezmesi, ayçiçeği tohumu, fındık, fıstık ve fıstık ezmesi iyi birer E vitamini kaynağıdır.

Yoğurt ve Kefir

Yoğurt ve kefirde bulunan probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan yararlı bakterilerdir. Bu probiyotikler, alerjik sinüzit semptomlarını da hafifletebilir. İçeriğinde Lactobacillus (canlı aktif kültürler) bulunan yoğurt ve kefir ürünlerini tercih etmenizi öneriyoruz. Bu ürünler sindirim sistemine de iyi gelir ve yararlı antioksidanlar barındırırlar. Yoğurt içerisine taze meyve veya badem ilave ederek yiyebilirsiniz.

Kuersetin Zengini Yiyecekler

Kuersetin (quercetin) renkli meyve ve sebzelerde bulunan bir flavonoid bileşendir. Yapılan bir araştırmada sinüzit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Kuersetin içeren yiyecekler, iltihaplanmayı teşvik eden hücrelerin azalmasını sağlar.

Turunçgiller, üzüm, kırmızı şarap, elma, soğan, maydanoz, böğürtlen, yaban mersini, kiraz ve zeytinyağı gibi besinlerde yüksek oranda kuersetin bulunur.

Antibakteriyel Yiyecekler

Antibakteriyel gıdalar vücudun enfeksiyonla mücadele etmesine yardımcı olabilirler. Örneğin; sarımsak iyi bir antibakteriyel yiyecektir. Aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

Soğan, sarımsak ve zencefil gibi yiyecekler antibakteriyel özellikleri ile bilinir. Bu yiyecekler vücuda şifa verir ve bakterilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Antienflamatuar (İltihap Giderici) Yiyecekler

Antienflamatuar özelliğe sahip yiyecekler, sinüslerde iltihaplanmaya iyi gelmektedir. Aynı zamanda sinüs kanallarında iltihaplanmayı önleyebilirler. Vücudun enfeksiyonlara karşı en iyi şekilde savunmasına yardımcı olurlar.

Ton balığı, somon, ringa, sardalye ve diğer yağlı balıklar omega 3 zengini yiyeceklerdir. Aynı zamanda, her biri antienflamatuar özelliklere sahiptir. Çilek, kiraz, pancar, havuç, domates, brokoli, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve diğer renkli meyve ve sebzeler de karoten ve flavonoidler içerirler. Sinüslerin iltihaplanmasına iyi gelirler.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status