Koronavirüsü Nasıl Önleyebilirim? Alınması Gereken Genel Önlemler

Maske Mesafe Hijyen

COVID-19’dan kaçınmanın en iyi yolu evde kalmaktır. Halka açık bir yere çıkmanız veya başkalarının yanında olmanız gerekiyorsa, bir maske takın ve sizinle yaşamayan herkesten en az 1.5 metre uzakta durun. Başkalarının yanında olmanız gerekiyorsa, dışarıda veya bol havalandırmalı açık alanlarda olmak daha güvenlidir.

Kendimi COVID-19’dan Nasıl Koruyabilirim?

COVID-19’dan kaçınmak sadece kendinizi korumakla ilgili değildir, aynı zamanda topluluğunuzu da korumakla ilgilidir. COVID-19’dan çok hasta olmasanız bile, virüsü çok hastalanabilecek ve muhtemelen ölebilecek kişilere yayabilirsiniz.

Kendinizi ve toplumunuzdaki diğer kişileri sağlıklı tutmaya yardımcı olmanın birkaç yolu vardır:

Risk grubu:

  • Çok sayıda COVID-19 vakası olan bir bölgede olmak
  • 65 yaşın üzerinde olmak
  • Hamile iseniz veya COVID-19’dan çok hastalanma riskinizi artıran bir tıbbi durumunuz varsa

Diğer insanlardan en az 1.5 metre uzakta durun – buna sosyal uzaklık denir. İnsanlar nefes alırken, öksürürken, hapşırırken veya konuşurken fışkıran enfekte damlacıkları solumaktan kaçınmanıza yardımcı olur.

Başkalarına yakın olacağınız yerlerde (market veya doktor muayenehanesi gibi) ve başkalarından 1.5 metre uzakta olsanız bile, halka açık bir yere çıkmanız gerekiyorsa bir yüz maskesi takın. 2 yaş ve üstü çocuklara da yüz maskesi taktırın. Maskeler virüsün yayılmasını yavaşlatır.

Halka açık yerlerde veya birlikte yaşamadığınız diğer insanların yanında olmanız gerekiyorsa, dışarıda veya çok fazla havalandırmanın olduğu yerlerde (açık pencereler, fanlar veya hava filtreleme sistemleri gibi) daha güvenlidir.

Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Özellikle tuvalete gittikten, dışarı çıktıktan veya hasta birinin yanında olduktan sonra; ve yemekten, yemeğe dokunmadan veya yüzünüze dokunmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın. En az 20 saniye ellerinizi sabunlayın, parmaklarınızın araları ve tırnaklarınızın altı da dahil olmak üzere ellerinizdeki tüm yüzeyleri temizleyin. İçinde en az %60 alkol bulunan el dezenfektanı da kullanabilirsiniz.

Ellerinizi yıkamadıysanız yüzünüze dokunmamaya çalışın. Elleriniz gün boyunca birçok şeye dokunur ve yeni koronavirüs de dahil olmak üzere birçok mikrop alabilir. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunduğunuzda ellerinizdeki mikroplar vücudunuza girebilir ve sizi hasta edebilir.

COVID-19 olan birinin semptom göstermeye başlaması 2-14 gün sürebilir. Ancak enfekte olan ve herhangi bir semptomu olmayan kişiler yine de virüsü yayabilir. Kimin COVID-19’a sahip olup olmadığını sadece onlara bakarak söyleyemezsiniz. Bu nedenle herkesin yapması gereken en güvenli şey, diğer insanlarla iletişimi mümkün olduğunca sınırlamak, sosyal mesafeyi korumaktır.

Bulunduğunuz bölgedeki yetkililer ve sağlık yetkililerinin tavsiyelerine uyun. Şu anda, herkesin yapması gereken en güvenli şey evde kalmak ve yapabildiğiniz kadar diğer insanlara fiziksel olarak yakın olmaktan kaçınmaktır. Sadece kendinizi korumakla kalmayacak, aynı zamanda ailenizin, arkadaşlarınızın ve topluluğunuzun da sağlıklı ve güvende kalmasına yardımcı olacaksınız.

Ne kadar çok insan evde kalırsa, virüsün yayılmasını durdurmak o kadar kolay olacak ve bu da hayat kurtaracaktır. Kendinizi COVID-19’dan nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi edinin.

COVID-19 salgını sırasında çalışmak zorunda kalırsam nasıl sağlıklı kalabilirim?

Evinizden işinize gitmek için ayrılmanız gerekirse, pandemi döneminde kendinizi COVID-19’dan korumaya çalışmak isteyeceksiniz. Yukarıda listelenen tüm ipuçları, işe gidip gelirken ve iş başındayken güvende olmanıza da yardımcı olabilir. Bu süre zarfında işvereninizle, siz ve iş arkadaşlarınız için mevcut olan iş başında koruma adımları hakkında da konuşabilirsiniz.

Evde ya da evde sağlık bakımı çalışanı, çocuk bakımı çalışanı ya da başka bir meslekte çalışan iseniz kendinizi ve başkalarını hastalanmaktan nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

COVID-19 ile ilgili kurallar nedeniyle çalışmayı bırakmanız gerekebilir.

Halkın içine çıkmadan önce ne bilmem gerekiyor?

COVID-19 ülkemizde hızla yayılıyor ve birçok yerde vakalarda büyük bir artış yaşanıyor. COVID-19’dan kaçınmanın en iyi yolu, COVID-19’a sahip insanlarla temastan kaçınmaktır. Ve bunu yapmanın en iyi yolu evde kalmaktır. Halka açık bir yere çıkmanız gerekiyorsa, sizinle yaşamayan (sosyal mesafe olarak adlandırılır) veya son 14 gün içinde COVID-19’a maruz kalmış olabilecek herkesten en az 1.5 metre uzakta durun.

Unutmayın: Koronavirüs kapsanız, ancak çok hastalanmasanız bile, virüs yüzünden ölebilecek diğer kişilere yayabilirsiniz. Ve sadece onlara bakarak COVID-19’un kimde olup olmadığını söyleyemezsiniz – birisi virüse sahip olabilir ve onu bilmeyebilir, ancak yine de başkalarına yayabilir. Bu yüzden olabildiğince evde kalmak en iyisidir.

Dışarı çıkmadan önce şunları düşünün:

Etrafta kaç kişi olacak ve bunlar kim?

  • Evinizin dışından herhangi biriyle yakın temas, koronavirüsün bulaşma olasılığını artırır.
  • Etrafınızda ne kadar çok insan olursa, virüse yakalanma olasılığınız o kadar artar.

Koronavirüs döneminde insanlar maske takacak ve birbirinden en az 1.5 metre uzakta kalabilecek mi?

  • Maske takmayan kişilerin yanında olmak, COVID-19’a maruz kalma olasılığını artırır.
  • İnsanların sosyal olarak uzaklaşamadığı kalabalık bir bölgede olmak riskinizi artırır.

Koronavirüs döneminde iç mekan mı dış mekan mı daha güvenli?

  • İç mekanlar genellikle daha az güvenlidir. Çünkü daha az havalandırma vardır ve insanların birbirinden 1. 5 metre uzakta durması daha zordur.
  • İçeride olmanız gerekiyorsa, açık pencereler, fanlar veya hava filtreleme sistemleri gibi çok fazla havalandırılan yerler daha güvenlidir.

Koronavirüs döneminde başkalarının yanında ne kadar kalmak riskli?

Başkalarının yanında ne kadar uzun süre kalırsanız, COVID-19’a maruz kalma şansınız o kadar yüksek olur.

COVID-19 sosyal çevremde yayılıyor mu?

Yakın çevrenizde veya bölgenizdeki pek çok kişide COVID-19 testi pozitif ise, dışarı çıkarsanız bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

İlçenizdeki ve yaşadığınız bölgede COVID-19 verileri hakkında bilgileri web sitesinde bulabilirsiniz.

Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, kendinizi ve toplumunuzu sağlıklı tutmak için kurallara mutlaka uyunuz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status