Koronavirüs (COVID-19): Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapmalı?

COVID-19 ülkemizde ve tüm dünyada üstel bir hızla yayılmaya devam ederken, kendimizi ve ailelerimizi korumak için her şeyi ve her şeyi yapmak doğal bir içgüdüdür.

Ne yazık ki, bazı şirketler bundan faydalanıyor ve belirli besin takviyelerinin bu virüse karşı koruma sağlayabileceğini veya hatta öldürebileceğini iddia ediyor. Diyet ve yaşam tarzı seçimlerine dikkat etmek, bağışıklık sistemini optimize etmede kesinlikle önemlidir. Ancak vücudu COVID-19’a karşı koruyabilecek bilinen bir takviye yoktur.

Ayrıca, diyet takviyeleri ve sağlık iddiaları gerçekte ne içerdiklerini bilmenin veya vücut için yaptıklarını iddia ettiklerine güvenmenin bir yolu yoktur.

Yine de, düzgün çalışan bir bağışıklık sistemini desteklemek için yapabileceğiniz birçok şey var: Dengeli bir beslenme programına uyun, yeterli uyku alın, fiziksel olarak aktif kalın ve stresi olabildiğince iyi yönetin.

Bağışıklık Sistemini Anlamak

Diyet takviyesi iddialarına ek olarak, bağışıklık sisteminizi belirli gıdalarla nasıl artıracağınızı açıklayan çok sayıda yeni makale bulunmaktadır.

Bu sadece olumlu olabilir gibi görünse de, bağışıklık sisteminizin normal çalışmasını sağlamak için besin eksikliklerini önlemeniz çok daha önemlidir. Takviye formunda aşırı miktarda besin almak muhtemelen söz konusu besin maddelerinin atılmasına veya vücudunuzda toksik birikime neden olacaktır.

Bağışıklık sistemi, vücudu korumak için birlikte çalışan birbirine bağlı hücreler, antikorlar ve organlardan oluşan bir ağdır. Kısa bir süre için (teorik olarak) bağışıklık sisteminizi aşırı hızda koymak için tek gıdaları veya takviyeleri tanımlamak yerine, daha uygun hedef, vücudunuza en iyi savaşmak için neye ihtiyaç duyduğunun iyi bir temelini veren birbirine bağlı yaşam tarzı seçimlerine odaklanmaktır.

Sağlıklı Beslenmek

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ilk adımı, tam tahıllar, meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar, pre-ve probiyotikler ve yüksek kaliteli protein açısından zengin, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programına uymaktır.

Belirli yiyecekler virüse maruz kalırsanız hastalanmanızı engellemese de, günlük beslenmenizden çeşitli vitamin ve mineraller almanızı sağlamak güçlü bir bağışıklık sistemini korumada önemli bir faktördür. Daha sonra sisteminiz hastalıkla düzgün bir şekilde savaşabilir, potansiyel olarak şiddetini azaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

Renkli Meyve ve Sebzeleri Tüketin

Her renk grubu, bağışıklık sistemi için önemli olan farklı tipte antioksidan etkili polifenollere sahiptir. Bu, hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilen meyve ve sebzeler açısından daha iyi olduğu anlamına gelir.

Biber, narenciye, kivi, çilek ve brokoli gibi ürünlerde maksimum C vitamini içeriğini korumak için çiğ veya hafifçe pişirilmiş yiyecekleri tüketin. A vitamini ve E vitamini gibi diğer yağda çözünen vitaminler için, zeytinyağı veya tereyağı gibi bazı yağlarla pişirilmiş ürünleri tüketmek emilim için idealdir. Günde iki ila üç bardak meyve ve sebze yiyor olmalısınız. Tatlı patates, ıspanak, havuç, kavun ve mangodan A vitamini alın; iyi E vitamini kaynakları buğday tohumu, ayçiçeği çekirdeği, badem ve fıstık ezmesidir.

Daha Fazla Çinko Tüketin

Eksikliği önlemek için çinko gıda kaynaklarını arttırmak; çinko, bağışıklık sistemimiz için gerekli olan beyaz kan hücrelerini aktive etmekten sorumludur. Vücudumuzda çinko depolamıyoruz, bu yüzden günlük olarak tüketilmesi gerekiyor. Çinko bakımından zengin gıda kaynakları, istiridye, yengeç, ıstakoz, kabak, yoğurt, kaju fıstığı, nohut ve güçlendirilmiş tahılları içerir.

Daha Fazla D Vitamini Alın

Güneşe maruz kalma (güneş koruyucu olmadan günde yaklaşık 15 dakika ile sınırlı), yiyecek ve takviyelerin bir kombinasyonundan yeterli D vitamini tüketin. Dengeli bir şekilde yerseniz diyet takviyeleri tipik olarak gerekli olmasa da, D vitamini tek istisnadır, çünkü gıda kaynakları sınırlıdır.

Çok bulutlu, yağmurlu günlerin olduğu kış aylarında ve ilkbaharın başlarında, D Vitamini seviyelerimiz düşük olabilir ve bir diyet takviyesi seviyelerin yükselmesine yardımcı olabilir. Tavsiye edilen 12 aylık ve daha küçük bebekler için 400 IU, 70 yaşına kadar olan ve yetişkinler için 600 IU ve 70.4 yaşın üzerindeki kişiler için 800 IU’dur. Takviyeleri düşünüyorsanız doktorunuzla veya diyetisyenle konuşun. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

D vitamini, bir hastalığa maruz kalırsanız virüs bulaşmasını engellemese de, vücudun düzgün çalışan bir bağışıklık sistemini sürdürmesi ve hastalanırsanız sizi koronavirüs (veya diğer hastalıklarla) savaşmanız için daha iyi bir donanıma sahip olmasına yardımcı olur.

Prebiyotik ve Probiyotik Tüketin

Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu korumak için günlük doz öncesi ve probiyotikler (yoğurt, kefir, enginar, mantar, kuşkonmaz ve kombucha gibi gıdalarda bulunur) alın. Araştırmalar, probiyotiklerin doğal antikorların üretimini desteklemeye yardımcı olabileceğini ve vücudun viral enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisini optimize edebileceğini gösteriyor.

Günlük ihtiyaçlarınızı yiyeceklerle karşılamada yetersiz kaldığınızı düşünüyorsanız, temel multivitamin almak mükemmel bir şekilde iyidir. Ancak meyve ve sebzelerde bulunan doğal olarak mevcut antioksidanların lifini ve çeşitliliğini kaçırırsınız. Yani her zaman öncelik sağlıklı beslenmek olmalıdır!

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status