Koşmak Sinüzite İyi Gelir Mi?

Koşmak, sinüs enfeksiyonu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olan tipik çarelerden biri değildir. Ancak geçici olarak burun tıkanıklığını rahatlatmaya iyi gelebilir. Sinüzit; sinüs boşluklarında oluşan, burunda şiddetli tıkanıklık, baş ağrısı, burun akıntısı, tat ve koku kaybına neden olan bir enfeksiyondur. Eğer koşmak sizi daha kötü hissettirirse, egzersizi durdurun ve doktorunuzu arayın. Sinüs enfeksiyonları için en etkili tedavi seçeneklerinin doktorunuz tarafından teşhis edilmesi gerektiğini unutmayın.

Sinüsler; burnun arkasında, yanaklar ve gözlerde bulunan içi hava dolu boşluklardır. Burun, yumuşak dokuları korumaya ve akciğere giren hava partiküllerini filtrelemeye yardımcı olan mukus tabakası ile kaplıdır. Eğer sinüs pasajlarında mantar, bakteri ya da virüs nedeniyle bir iltihaplanma varsa sinüs enfeksiyonu oluşur. Bu enfeksiyon kan akışını arttırır, sinüslerde şişlik nedeniyle nefes alma yeteneğini sınırlar ve mukusun dışarı akmasını engeller. Sinüslerde tıkanıklık; baş, kulak, üst dişler, gözler, alın ve yanak çevresinde ağrıya neden olur. Koşmak ise, sinüzit hastalarında nefes almayı daha da zorlaştırabilir.

Koşmak

Koşmak, kalp atış hızında artışa neden olur ve vücutta kan akışını hızlandırır. Bu eylem sinüs boşluğunda iltihaplanmayı azaltabilir. Ancak sinüs enfeksiyonu tedavi olmaz. Egzersiz yapmak ve koşmak, sinüzitin ortak belirtileri için tavsiye edilir. Fakat göğüs tıkanıklığı, öksürük, mide veya boyun altında bazı rahatsızlıklar görülürse sinüzit hastaları koşmaktan kaçınmalıdır. Bazı durumlarda, sinüzit düşük dereceli ateşe yol açabilir. Sinüzit hastaları koşarken yüzleri çok fazla kızarıyorsa ve ateşi yükseliyorsa, bu eylemden kaçınmalılardır. Yoksa burun kanaması ve benzeri komplikasyonlar ile karşılaşabilirler.

Geleneksel Tedaviler

Eğer doktorunuz sinüzit enfeksiyonunun bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıktığından şüphelenirse, belirtileri hafifletmek ve bakterileri yok etmek için reçeteli antibiyotik tedavisi önerebilir. Eğer sinüzit viral enfeksiyondan kaynaklıysa, yaşam tarzında değişiklikler önerilir. Su ve sıvı alımını arttırarak sinüs enfeksiyonu belirtilerini hafifletebilirsiniz. Aynı zamanda, bazı dekonjestan ilaçlar da sinüslerde meydana gelen enfeksiyona iyi gelebilir. Ancak bazı dekonjestan burun spreyleri sinüslerde tıkanıklığı daha kötü hale getirebilmektedir. Bu burun spreyleri üç günden fazla süre ile kullanılmamalıdır.

Öneriler:

Eğer sinüzit hastalığından muzdarip iseniz, kendinizi daha iyi hissetmek ve yorgunluğu azaltmak için bir süre egzersiz yoğunluğunu azaltmanız gerekir. Egzersiz yapmak ve koşmak, genel sağlığımızı korumaya yardımcı olurken, aşırıya kaçmak sinüzit hastalığının iyileşme süresini geciktirebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status