Sinüzite İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Bazı vitaminler bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve sinüs problemlerinin şiddetini azaltabilir. Vitaminlere alerji veya sinüs problemlerini önlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerek duyulur. Doğal yollardan alınan bazı vitaminler, sinüzit hastası olan kişilerde sinüs enfeksiyonlarına karşı direnç kazandırır.

E vitamini

E vitamini, aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip olan ve yağda çözünen bir vitamindir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre, antioksidanlar hastalığa neden olan serbest radikallere karşı hasarlı hücreleri korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretimine ve burun alerjilerini azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamini içeren yiyeceklere; yumurta, ayçiçeği tohumu, fındık, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuşkonmazı örnek verebiliriz.

C vitamini

C vitamini, genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler denince akla gelir. Fakat bu vitaminin diğer faydaları da vardır. C vitamini antioksidan işleve sahiptir. Yapılan çalışmalar sonrasında, C vitamininin bakteri ve enfeksiyonlarla mücadele ettiği ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda, beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmaya yardımcı olabilir. C vitamini bazı kişilerde soğuk algınlığı süresini azaltabilir. Bu vitaminin besin kaynaklarına turunçgiller, brokoli, yeşil yapraklı sebzeleri sayabiliriz.

A vitamini

A vitamini, antioksidan olarak işlev gören vitaminlerden biridir. A vitamini vücudun bakterileri dışarıda tutmasına yardımcı olur ve sağlıklı mukoza üretimini teşvikler. Aynı zamanda beyaz kan hücresi üretimini uyararak, bağışıklık sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. En iyi A vitamini kaynaklarına süt, karaciğer, peynir, havuç, ıspanak, yulaf ezmesi ve lahanayı örnek verebiliriz.

Çinko

Çinko, bireylerin bağışıklık fonksiyonlarında önemli bir yere sahiptir.  Yara iyileşmesi, protein sentezi, tat ve koku alımında önemli rol oynar. Burun mukozasında inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.  Çinko nazal akıntı da dahil olmak üzere soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir. Çinko takviyesi için istiridye, sığır eti, tavuk budu, ıstakoz, kaju fıstığı tüketilebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status