Kronik Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Kronik Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer yetmezliği, akut veya kronik olabilir. Karaciğer yetmezliği günler veya haftalar içinde (akut) ya da aylar veya yıllar içinde (kronik) yavaş yavaş gelişebilir. Kronik karaciğer yetmezliği durumunda, karaciğer yetmezliği oluşmadan önce karaciğerin büyük bir kısmı hasar görmüş olmalıdır.

Kronik karaciğer yetmezliği çok daha yavaş gerçekleşir. Belirtiler göstermeden aylar hatta yıllarca ilerleyebilir. Kronik karaciğer yetmezliği çoğu zaman uzun süreli alkol kullanımından kaynaklanan sirozun bir sonucudur. Sağlıklı karaciğer dokusu, skar dokusu ile değiştirildiğinde siroz oluşur.

Kronik karaciğer yetmezliği sırasında, karaciğeriniz iltihaplanır. Bu iltihap zamanla skar dokusunun oluşumuna neden olur. Vücutta sürekli olarak skar doku sağlıklı dokunun yerini aldıkça, karaciğeriniz yetersiz olmaya başlar.

Kronik karaciğer yetmezliği, genellikle siroz veya alkol ile ilişkili karaciğer hastalığının bir sonucudur. Genellikle, karaciğer tüketilen alkolün yıkımını gerçekleştirse de, fazla içildiğinde karaciğeriniz buna yetişemez. Alkol içerisinde bulunan toksik kimyasallar karaciğerde iltihaplanmayı tetikler; bu da karaciğerin şişmesine neden olabilir. Bu hasar zamanla siroza neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Akut Karaciğer Yetmezliği

Hepatit C‘niz varsa, kronik karaciğer yetmezliği veya siroz gelişimi açısından daha büyük bir risk altındasınız, demektir. Hepatit C virüsü kan yoluyla yayılır. Eğer enfekte bir kişinin kanı vücuda girerse, bulaşabilir. Dövme veya piercing sırasında iğne paylaşımı ve kirli iğneler kullanılması, hepatit C’nin yayılma yollarıdır.

Kronik Karaciğer Yetmezliği Belirtileri

Kronik karaciğer yetmezliğinde, kan kusma veya kanlı dışkı gibi dramatik bir olay ortaya çıkıncaya kadar sağlığın bozulması çok kademeli olabilir. Kusmuk veya dışkıdaki kan, genellikle yemek borusu ve midedeki varis kanamasından kaynaklanır.

Eğer böbrek yetmezliği gelişirse, kanda toksik maddelerin birikmesi sonucu daha az idrar üretilir ve vücuttan atılır.

Neticede, solunum zorlaşır.

Sonuç olarak, karaciğer yetmezliği tedavi edilmezse veya karaciğer bozukluğu ilerlemekteyse, ölümcüldür. Tedaviden sonra bile karaciğer yetmezliği geri döndürülemez olabilir. Bazı insanlar böbrek yetmezliği nedeniyle hayatını kaybedebilir. Bazı insanlarda ise, karaciğer kanseri gelişir.

Kronik Karaciğer Yetmezliği Nedenleri

Kronik karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedenleri şunları içerir:

  • Hepatit B
  • Hepatit C
  • Uzun süreli alkol kullanımı
  • Siroz
  • Hemokromatozis (vücutta fazla miktarda demir emilimi ve depolamasına neden olan kalıtsal bir hastalık)
  • Malnütrisyon (yetersiz beslenme)
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status