Sinüzit İçin Tuzlu Su Tedavisi

Sinüzit, çok sık rastlanılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Her yaştan kişide görülebilen sinüzit, kalıcı bir sağlık sorunu değildir. Bazı dönemlerde çeşitli etkenlerden dolayı belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Tedavi yöntemleri ile sinüzit belirtilerinin atlatılması ve solunumun düzenli hale getirilmesi mümkün olmaktadır.

Uygulanan çeşitli sinüzit tedavisi yöntemleri için en önemli nokta sinüs boşluklarının iltihaptan arındırmasının sağlanmasıdır. Evde uygulanan basit ve geçici rahatlama sağlayan tedavi yöntemleri sinüslerin açılmasını sağlamaktadır. Doktorlar tarafından verilen antibiyotikler ve burun spreyleri ile burun içerisindeki sinüslerin açılıp nefesin rahatlaması sağlanmaktadır.

Uzun yıllardır sinüzit tedavisi için tuzlu su kullanımı tercih edilmektedir. Birçok kişi eczanelerden alınan burun açıcı spreylerden daha etkili olduğunu ifade etmektedir. Aynı zamanda ekonomik olduğu için de kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Önemli Sinüzit Belirtileri

Sinüzit teşhisinin doğru konulması için hastanın anlattığı sinüzit belirtileri önemli rol oynamaktadır. Kişiden kişiye değişkenlik gösteren ve ortak sinüzit belirtileri bulunmaktadır. Bazen migren, astım gibi hastalıkların belirtileri sinüzit sanılabilmektedir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında doğru teşhis için bir uzmana başvurulması gerekmektedir.

Sinüzit belirtileri arasında önemli belirtiler bulunmaktadır. Burun gerisine akıntı olarak bilinen geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzde dolgunluk hissi sinüzitin en kesin ve önemli belirtileri arasında yer almaktadır.

Tuzlu Su İle Burnu Yıkamak

Sinüzit tedavisine başlanacak kişilere uzmanlar, burunlarını düzenli olarak açmalarını önermektedir. Bu yöntem, kişilerde iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Burnun açılması, burnun yıkanması ile sağlanmaktadır. Burun içinde yer alan sinüs boşluklarındaki iltihaba karşı tuzlu su ile burun yıkamak en etkili yöntemdir.

Günlük düzenli olarak tuzlu su ile burun yıkama işlemi yapıldığında rahatlama sağlanmaktadır. Aynı zamanda geniz akıntısı görülen sinüzit hastalarında tuzlu su ile gargara yapmak da etkili olmaktadır. Bu uygulama esnasında suyun buruna çok sert çekilmemesi ve sert sümkürülmemesine dikkat edilmelidir. Damar çatlamalarını önlemek için nazik yapılmasına özen gösterilmelidir.

Bir hafta boyunca günde 2 – 3 kez tuzlu su ile gargara ve burun yıkama tedavisine devam edildiğinde sinüslerde rahatlama sağlanmaktadır.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status