Lazerle Göz Anjiyosuna Dair Bilgiler

Anjiyo kelimesini genelleme olarak anlatmak istersek kalp damarlarını, beyin damarlarını ve göz damarlarını açmak için yapılan işleme verilen isim olarak tanımlayabiliriz. Bir damar açma işlemi olan lazer birkaç çeşitte yapılmaktadır. Göz için uygulanan anjiyo sistemleri daha çok göz damarlarında tıkanıklık olup olmadığına karar verebilmek için yapılmaktadır.

Göz anjiyosu yapıldıktan sonra lazer sistemi denilen bir tedavi yöntemi ile gözlerde bulunan kırma kusurları tedavi edilir. Kırma kusurlarından miyop, astigmat,  hipermetrop ve ilerlemiş yaşlarda yakın görme bozuklukları için yapılmaktadır.

Göz anjiyosu ise görmeye engel olacak bir göz damarının tıkalı olup olmadığının tetkiki için yapılmaktadır. Bazı göz damarları eğer tıkalı ise göz anjiyosu ile açılabilir. Bazı diyabet ve damar hastalığı olan kişilerde bu uygulama sıklıkla yapılmaktadır.

Göz Anjiyosunun Yapılma Nedeni

Göze lazer uygulaması yapılacaksa, göz damarlarında tıkanıklık olup olmadığına bakmak için göz anjiyosu yapılır.

Eğer miyop, astigmat, hipermetrop ve yakın görme problemi için lazer uygulaması yapılacaksa o zaman göz anjiyosu yapılmaktadır.

Lazerle tedavi sisteminin gerekli olup olmadığına karar vermek için göz anjiyosu yapılır.

Göz iltihaplarında tespit ve tedavi için göz anjiyosu yapılır.

Göz damarlarında çıplak gözle görülmeyen bir kusur olup olmadığına bakabilmek için göz anjiyosu yapılır.

Göz damarlarında kaçak sorunu olup olmadığını gözden geçirmek için göz anjiyosu yapılır.

Göz içerisinde bir kitle veya tümörün varlığını veya boyutlarını hesaplayabilmek için göz anjiyosu yapılır.

Göz sinirlerindeki hastalıkları veya bir takım sorunları tespit ve tedavi etmek için göz anjiyosu yapılabilir.

Diyabet Hastalarına Göz Anjiyosu

Diyabet hastalığı dünyada ve ülkemizde en fazla görülen hastalıklardan birisidir. Diyabet hastalarında göz sorunları diğer normal insanlara göre çok daha fazla görülmektedir. Diyabetli bir kişide göz sorunları başladıktan sonra mutlaka damarlarda tıkanıklık olup olmadığı uzman göz doktorları tarafından tetkik edilmelidir.

Göze anjiyo yapıldıktan sonra diyabetli hastalarda göz tedavileri çok daha fazla kolaydır. Eğer erken bir şekilde teşhis edilen göz damar tıkanıklığı kısa bir sürede anjiyo yapılırsa tedavi edilme olasılığı geç yakalanmış göz hasarlarından daha önce yapılabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status