Mango: Sağlığımıza Faydaları ve Zararları

Mango, tatlı ve kremalı bir tada sahip ve 20’den fazla vitamin ve mineral içeren bir meyvedir. Renk, şekil, lezzet ve tohum boyutu farklı olan çok çeşitli mangolar vardır. Mango çeşitlerinin renkleri yeşilden kırmızıya, sarıya veya turuncuya değişebilirken, mangonun iç eti çoğunlukla altın sarısıdır.

Mango dünyada en çok tüketilen meyve olarak adlandırılmıştır. Mangoyu tüketmenin muhtemel sağlık yararlarından bazıları maküler dejenerasyon riski ve kolon kanseri riskinde azalma, sindirim ve kemik sağlığında düzelme ve hatta cilt ve saç için faydalar içerir.

Bu yazımızda mango meyvesinin sağlığımız üzerine olası yararları ve zararlarını ele alacağız.

Mangonun Yararları Nelerdir?

Her çeşit meyve ve sebze tüketiminin uzun süreli olarak birçok yaşam tarzıyla ilişkili sağlığa riskleri arasındaki ilişki riski düşük olmuştur. Birçok bilimsel çalışma, mango gibi bitkisel gıdalarının tüketilmesinin obezite ve genel mortalite, diyabet, kalp hastalığı riskini azalttığını ve sağlıklı bir cilt ve saçlara sahip olmak, enerji artışı, sağlıklı kiloda kalma gibi avantajları olduğunu ileri sürmüştür.

  1. Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu

Mangoda bulunan antioksidan zeaksantin, zararlı mavi ışık ışınlarını süzer ve göz sağlığında koruyucu bir rol oynadığı düşünülür ve muhtemelen maküler dejenerasyona bağlı hasarları önlediği düşünülür.

Tüm meyvelerden (günde 3 veya daha fazla porsiyon) daha yüksek bir miktarda alınmasının, yaşla ilişkili maküla dejenerasyonunun (sarı nokta hastalığı) riskini ve ilerlemesini azalttığı gösterilmiştir.

  1. Astımı Önler!

Belirli besin maddelerini yüksek miktarda tüketen insanlarda astıma yakalanma riski daha düşüktür. Bu besinlerden bir tanesi beta karoten bulunan mango, papaya, kayısı, brokoli, kabak ve havuçtur. bulunur.

Ayrıca Bakınız: Astım Nedenleri

  1. Kanser

Harvard Halk Sağlığı ve Beslenme Departmanı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beta-karoten bakımından zengin diyetler prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynayabilir ve Japon popülasyonunda kolon kanseri gelişimiyle ters orantılı olduğu gösterilmiştir.

Mango meyvesi polifenol ekstraklarını in vitro olarak kolon, meme, akciğer, lösemi ve prostat kanserleri üzerinde test eden Texas AgriLife Research tarafından yürütülen bir araştırmada, mangoların test edilen tüm kanserler üzerinde bazı etkileri olduğu gösterildi. Ancak meme ve kolon kanserlerinde en etkili olduğu gösterildi. Araştırmacılar kanseri önleme veya tedavide mango kullanmanın etkinliği için daha fazla kanıt amacıyla bağırsaklarında artmış bağırsak iltihabı olan kişilerle birlikte küçük bir klinik araştırma yapmayı umuyorlar.

Ayrıca Bakınız: Kanser Nedir?

  1. Kemik Sağlığı

Düşük K vitamini alımı, kemik kırığı için daha yüksek bir risk ile ilişkilendirilmiştir. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, uygun miktarda meyve ve sebze yiyerek sağlanabilir ve optimum kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum emilimini iyileştirmek için önemlidir.

  1. Diyabet

Bilimsel çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetiklerin kan şekeri seviyesinin daha düşük olduğunu ve tip 2 diyabetiklerin kan şekeri, lipid ve insülin düzeylerini iyileştirdiğini göstermiştir. Bir fincan mango yaklaşık 3 gram lif sağlar.

Not: Kadınlar için günde 21-25 gram lif ve erkeklerde 30-38 gram lif önerilmektedir.

  1. Sindirim

Mango, elyaf ve su içeriğinden dolayı, kabızlığı önlemeye ve düzenli ve sağlıklı bir sindirim sistemi geliştirmeye yardımcı olur.

  1. Kalp Hastalığı

Mango meyvesindeki lif, potasyum ve vitamin içeriği, kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Potasyum alımının artmasıyla birlikte sodyum alımının azalması, bir kişinin kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için yapabilecekleri en önemli diyet değişikliğidir.

  1. Cilt ve Saç

Saçları nemlendiren sebum üretimi için gerekli olan bir besin A vitamini içerdiğinden, mango saçlarınız için de harikadır. Vitamin A ayrıca cilt ve saç dahil tüm vücut dokularının büyümesi için gereklidir.

Cilt ve saç yapılarını sağlayan kollajenin yapımı ve bakımı için günde 1 fincan mango ile C vitamininin yeterli miktarda alınması gereklidir.

Mangonun Besin Değerleri

Bir fincan dilimlenmiş mango 100 kalori, 1 gram protein, 0,5 gram yağ, 25 gram karbonhidrat (23 gram şeker ve 3 gram elyaf), günlük C vitamini ihtiyacının %100’ünü, A vitamini için %35, %20 folat, %10 B-6 vitamini ve %8 K vitamini ve potasyum içerir.

Mango aynı zamanda beslenme için bakır, kalsiyum ve demir katkıda bulunur. Ayrıca zeaksantin ve beta-karoten gibi antioksidanlar da içerir.

Mangonun Zararları Nelerdir?

Lateks alerjisi olanlarda mango tüketme çapraz reaksiyona da neden olabilir.

Çok fazla potasyum tüketilmesi, böbrekleri tam olarak fonksiyonel olmayanlar için zararlı olabilir. Böbrekleriniz fazla potasyumu kandan yok edemezse ölümcül olabilir.

Hastalıkları önlemek ve sağlığa kavuşmak için en önemli olan sağlıklı ve dengeli beslenme şeklidir. Bunun için de gıdaları yeterli miktarda tüketmek, çeşitli besin değerlerinden oluşan zengin bir beslenme biçimi benimsemek önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status