Balık Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Balığın Kalori ve Besin Bilgileri

Kilo vermeye veya sağlığınızı geliştirmeye çalışıyorsanız, muhtemelen daha fazla balık yemelisiniz. Uzmanlar her hafta en az iki porsiyon balık yemenizi önerir. Ancak balık kalorileri önemli ölçüde değişir ve kalorisi daha yüksek olan bazıları sağlıklı yağ sağlar. Yani seçtiğiniz balık türü büyük bir fark yaratıyor. Kaçınılması gereken bazı balık türleri ve daha iyi olan diğer balık türleri vardır.

Balık: Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri yarım Atlantik somon filetosu (154g) için sağlanmaktadır.

  • Kalori: 280
  • Yağ: 5,00g
  • Sodyum: 86mg
  • Karbonhidratlar: 0g
  • Lif: 0g
  • Şekerler: 0g
  • Protein: 39.2 g

İster inanın ister inanmayın, kilo kaybı ve gelişen sağlık için en iyi balık yağlı balıktır. Ama sadece yağlı balıklar değil. Bazı balık türleri, omega-3 adı verilen temel bir yağ asidi içerir. Bu çoklu doymamış yağ vücudunuza önemli sağlık yararları sağlar.

Omega-3 yağ içeren balıklar kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlara göre, çalışmalar haftada en az bir kez deniz ürünleri yiyen insanların kalp hastalığından ölme olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar ayrıca balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadır. Romatoid artrit ve hatta beyin ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Tabii ki, bir takviye alarak esansiyel omega-3 yağ asitleri alabilirsiniz. Ancak araştırmalar, takviye almanın balık gibi omega-3 gıdaları yemenin faydalarını sağlayabildiğini gösterememiştir.

Diyet dostu bir kilo verme yemeği yapacaksanız, neden iyi bir sağlık sağlayan bir balık seçmiyorsunuz? Daha yüksek yağlı balık yemek, tek bir öğünde daha fazla kalori tüketebileceğiniz anlamına gelebilir, ancak balığı ılımlı bir şekilde yerseniz ve yiyecekleri hazırlamak için iyi pişirme yöntemleri kullanırsanız, uzun vadede faydalanabilirsiniz.

Balık Yemenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı omega-3.1 dozunuzu elde etmek için somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı, sardalya ve albacore ton balığı gibi balık çeşitlerini yemenizi önerir.

Peki ya kabuklu deniz ürünleri ve diğer deniz ürünleri? Tek bir karides porsiyonu (85 gr) yaklaşık 100 kalori ve sadece 1.5 gram yağ sağlar, böylece diyetinize sağlıklı bir katkı olabilir. Ve taraklardaki kaloriler de düşüktür. 85 gr buğulanmış tarak yaklaşık 95 kalori ve bir gramdan az yağ sağlar.

Balık yemek sizin için iyi olsa da, tüm balıklar diyetiniz için uygun olmayabilir. Balık omega-3 yağ asitlerinde yüksek olsa bile, daha iyi bir diyet seçimi olduğu zamanlar vardır.

Balıklar kızartıldığında genellikle doymuş yağ ile doludur. Bunlar diyetinizde sınırlamanız gereken yağlardır. Balık köftesi gibi ürünler genellikle yağ ve kalorilerde daha yüksektir ve düşük kalorili yöntemler kullanılarak hazırlanan balıklar kadar sağlık yararları sağlamaz. Örneğin, ekmekli bir balık filetosu yaklaşık 350-400 kalori ve 17-25 gram yağ ve 5 grama kadar şeker içerir.

Bir restoranda kalorileri kesmeye çalışırken, diyetinizi mahvedebilecek balık yemeklerine karşı dikkatli olun. Yağ ve kalori miktarını kontrol altında tutmak için sosun yan tarafa konmasını isteyin.

Balık Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Balık uzmanları, mevcut en taze balığı satın almanızı önerir. Balık pazarında bir balık tezgahını ziyaret ettiğinizde hangi soruların sorulacağını biliyorsanız yardımcı olur.

Ne zaman yakalandı? Daha taze daha iyi olandır. Balık yakalandıktan sonra beş gün boyunca yenilebilir, ancak taze olarak tadı azalabilir.

Nasıl saklandı? Balıkların depolanma ve piyasaya teslim edilme şekli tadı etkileyecektir. Balıklar yakalandıktan hemen sonra soğutulmalı ve teslimat ve pazara soğuk tutulmalıdır.

Nasıl görünüyor? Nasıl kokuyor? Balık kötü bir kokuya sahipse, muhtemelen taze değildir. Taze balıklar deniz suyu gibi kokmalıdır. Balık filetosu satın alıyorsanız, temiz kesilmiş kenarları olan nemli bir doku arayın. Balık bütünse, net gözler ve sağlam bir doku arayın.

Bu balığı hazırlamanın en iyi yolu nedir? Bazen balık satıcısı, muhteşem, basit ve sağlıklı balık tarifleri ve hazırlama yöntemleri için en iyi kaynaktır.

Taze balığınızı iki gün içinde kullanın veya dondurucuya koyun. Dondurulmuş balıkları kullanmaya hazır olduğunuzda, buzdolabında eritin (asla oda sıcaklığında değil).

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status