Metastatik Karaciğer Kanseri Hakkında Bilgiler

Metastatik Karaciğer Kanseri Nedir?

Metastatik karaciğer kanseri, aynı zamanda sekonder karaciğer kanseri olarak bilinir ve karaciğer dışındaki bir başka organda primer kanser olarak başlayan, vücudun herhangi bir yerinden karaciğere yayılmış bir kanserdir. Birçok kanser türü karaciğere yayılabilir.

Metastatik bir karaciğer tümörü gerçek karaciğer hücreleri içermez. Primer kanserin yayılma yeri olan vücudun organına ait kanser hücrelerinden oluşur. Bu organlar akciğer, kolon ya da kanserli göğüs içerebilir.

Metastatik karaciğer kanseri, primer karaciğer kanserinden daha yaygındır ve bazen gastrointestinal sistem, göğüs, akciğer veya pankreas kaynaklı kanserin başlangıçtaki klinik belirtisidir. Karaciğer metastazı en çok akciğer, göğüs, kalın bağırsak, pankreas veya midede başlar. Lösemi ve lenfoma, özellikle Hodgkin lenfoma, karaciğeri etkileyebilir. Aslında, karaciğer, lenf nodlarından sonra kanserin en sık yayıldığı kısımlardan biridir.

Kanserler karaciğere yayılır, çünkü karaciğer kanın büyük kısmını vücudun diğer bölgelerinden süzer ve kanser hücreleri primer bir kanserden kurtulduğunda genellikle kan dolaşımına girer ve buradan geçerler. Bazen metastatik karaciğer kanseri teşhisi, kişinin kanser olduğunu gösteren ilk göstergedir. Bu kanser türünü anlamak, kanseri daha erken bir evrede teşhis edebilmek açısından önemlidir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status