Hodgkin Lenfoma Nedir? Genel Bilgiler

Hodgkin Lenfoma Nedir?

Hodgkin lenfoma (HL); lenfatik sistemdeki lenfosit (LYM) denilen hücrelerden (vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası) gelişen kanserdir. Hodgkin hastalığı olarak da bilinir. Lenfositler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir çeşit beyaz kan hücresidir. Diğer tüm lenfomalar non-Hodgkin lenfoma (NHL) olarak sınıflandırılır.

Hodgkin lenfoma ile lenfatik sistemdeki hücreler anormal şekilde büyür ve lenfatik sistemin ötesine geçebilir. Hodgkin lenfoma ilerledikçe, vücudun enfeksiyonla mücadele kabiliyeti tehlikeye düşer.

Hodgkin lenfoma, lenfatik sistemin iki yaygın kanser tipinden biridir. Diğer tip olan non-Hodgkin lenfoma çok daha yaygındır.

Hodgkin lenfomas tanısı ve tedavisindeki gelişmeler, bu tanıdaki kişilere tam bir iyileşme şansına yardımcı olmuştur. Hodgkin lenfoma hastaları için prognoz iyileşmeye devam ediyor.

Hodgkin Lenfoma Türleri

Lenfomalar, hücre boyutları ve kanserin nasıl büyüdüğü gibi çeşitli diğer faktörlerin yanı sıra; dahil olan lenfosit türüne göre sınıflandırılır. Hodgkin lenfoma, Reed-Sternberg hücreleri (B-lenfositi) adı verilen anormal bir lenfosit varlığı ile belirgindir.

İki ana tip Hodgkin lenfoma; klasik Hodgkin lenfoma (vakaların çoğunluğunun nedeni) ve nodüler lenfosit-baskın Hodgkin lenfoma‘dır. Her kanser türü farklı şekillerde büyür ve yayılır.

Klasik Hodgkin lenfoma bu hastalığın daha yaygın türüdür. Alt tiplere ayrılabilir. Klasik Hodgkin lenfoma tanısı konan kişilerin lenf nodlarında Reed-Sternberg hücreleri denilen büyük anormal hücreler bulunur.

Klasik Hodgkin lenfoma alt tipleri arasında şunlar bulunur:

  • Nodüler sklerozan Hodgkin lenfoma
  • Karışık hücreli Hodgkin lenfoma
  • Lenfositten fakir Hodgkin lenfoma
  • Lenfositten zengin Hodgkin lenfoma
  • Lenfosit Baskın Hodgkin Lenfoma

Hodgkin lenfoma’nın bu çok nadir tipi, görünüşleri nedeniyle büyük, anormal hücreler içerir. Tedavi klasik tipten farklı olabilir. Bu tür bir Hodgkin lenfoma hastasının erken teşhis konduğunda iyileşme şansı daha yüksek olabilir.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status