Metastatik Karaciğer Kanseri Tanısı ve Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Metastatik Karaciğer Kanseri Teşhisi

Genellikle kilo verme, karaciğer büyümesi veya karaciğere yayılma eğiliminde olan kanser hastalarında metastatik karaciğer kanserinden şüphelenilir. Bununla birlikte, ilerlemedikçe kanseri teşhis etmekte zorluk çekilebilir.

Metastatik karaciğer kanserinden şüphelenilirse, karaciğerin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için basit kan testleri olan karaciğer fonksiyon testleri yapılır. Sonuçlar birçok hastalıkta olduğu gibi anormal olabilir. Bu sebeple, bu bulgu tanıyı teyit edemez. Ultrasonografi genellikle yararlıdır. Ancak karaciğerin bilgisayarlı tomografisi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) taraması, genellikle kanseri teşhis etmede daha çok tercih edilir. BT veya MR yapılmadan önce, damara boya enjekte edilir. Bu boya, mevcut anormallikleri görmeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, görüntüleme testleri küçük tümörleri her zaman saptayamaz veya kanseri, siroz veya diğer anormalliklerden ayırt edemez.

Karaciğer biyopsisi; görüntüleme testlerinden sonra kesin olmayan tanı veya tedavi planlamasına yardımcı olması amacıyla daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulursa yapılır. Kanserli doku elde etme şansını artırmak için, biyopsi iğnesinin yerleşimini yönlendirmek amacıyla ultrasonografi veya BT kullanılır. Alternatif olarak, kanserli dokuyu daha iyi tanımlamak ve elde etmek için karın içindeki küçük bir insizyon vasıtasıyla esnek bir görüntüleme tüpü (laparoskop) yerleştirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Metastatik Karaciğer Kanseri Belirtileri

Metastatik Karaciğer Kanseri Tedavisi

Metastatik karaciğer kanseri tedavisi, orijinal kanser türü (yani kanserin yayılma yeri), karaciğerdeki tümörün derecesi, diğer yayılma alanlarının varlığı (örneğin akciğer) ve diğer birlikte var olan hastalıklara bağlı olarak planlanır. Bu faktörlerin hepsi son derece önemlidir ve tedavi önerilirken dikkate alınmalıdır.

Ameliyat

Kanserin tedavisini amaçlayan cerrahi bazı vakalarda seçeneklerden biridir. Eğer kanser teknik olarak çıkarılabilirse, karaciğerin dışına yayılmamışsa ve karaciğerin geri kalan kısmı sağlıklıysa; karaciğerin kanser içeren bir kısmını çıkarmak mümkün olabilir. Genel olarak, tümörün tümünün çıkarılması için hayatta kalma şansının yüksek olması gerekir. Ameliyat önerilen çoğu durumda, kemoterapi ile kombine edilebilir. Ameliyatın mümkün olabileceği kanser örnekleri arasında şunlar bulunur: kolon ve rektum, nöroendokrin, göğüs, akciğer, baş-boyun ve anüs.

Metastatik karaciğer kanseri için cerrahi seçenekler şunları içerir:

Kısmi karaciğer rezeksiyonu (karaciğerin bir kısmı çıkarılması) veya hemihepatektomi (karaciğerin bir yarısının çıkarılması prosedürleri ile karaciğerin etkilenen kısmı çıkarılır.

Mikrodalga ablasyon, tümörü yok etmek için ısı terapisi uygulamasıdır. Özel bir prob tümörün içine ultrason rehberliğinde eklenir. Ardından tümörü yok etmek için ısı uygulanır. Tüm tümörler bu tedaviye tabi değildir. Bazen karaciğer rezeksiyonu ile birlikte kullanılabilir.

Radyofrekans ablasyon; aynı zamanda mikrodalga ablasyona benzer bir ısı tedavisidir.

Kemoterapi

Metastatik karaciğer kanseri olan ve tedavisi mümkün olmayan hastalarda tercih edilebilir. Kemoterapi, kan hücrelerini yok etmek veya çoğalmasını engellemek için kullanılan bir ilaç tedavisidir. Tedavi edici olması muhtemel olmamasına rağmen, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için tümörü küçültebilir. Karaciğer metastazı yapan pankreas kanseri, tipik olarak sistemik kemoterapi ile tedavi edilecek bir kanser örneğidir.

Diğer Tedaviler

Kemoembolizasyon: Bu tedavide, kemoterapi için kullanılan ilaçlar, tümörü kanla besleyen karaciğer arterinin (hepatik arter) dallarına enjekte edilir. Bu tür tedavi, bazı nöroendokrin veya böbrek kanseri vakaları için kullanılabilir. Tüm metastatik kanserler bu prosedüre tabi değildir.

Radyoembolizasyon: Cerrahi mümkün olmayan bazı karaciğer metastazı vakalarında uygulanan yeni bir tedavi şeklidir.

Radyoterapi: Kanser hücrelerini yok etmek veya çoğalmasını engellemek için kullanılan bir tedavidir. Şu anda metastatik karaciğer kanseri için nadir başvurulan bir tedavidir. Tüm kanser türleri ya da tümörler bu tedavi için uygun değildir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status