Mide Kanseri Tanısı Nasıl Olur?

Mide Kanseri Teşhisi

Mide kanseri tedavi planının geliştirilmesinde ilk adım kapsamlı ve doğru bir kanser teşhisidir. Mide kanseri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Üst endoskopi (EGD): Küçük bir kamera kullanılarak mide içinin görüntülenmesi prosedürüdür. Küçük bir kamera içeren ince bir tüp boğazdan aşağıya doğru mideye ilerletilerek, kanser belirtileri aranır. Eğer herhangi bir şüpheli alan mevcutsa, analiz için bir parça doku örneği (biyopsi) toplanabilir.

Görüntüleme testleri: Mide kanseri taraması için kullanılan görüntüleme testleri bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları ve bazen baryum yutma çalışması olarak da adlandırılan özel bir röntgen muayenesi içerebilir.

Ayrıca Bakınız: Mide Kanseri Nedenleri

Mide Kanseri Evreleme Süreci

Mide kanseri evresinin tespit edilmesi, hangi tedavi seçeneklerinin hasta için uygun olduğuna karar verilmesine ve bir tedavi planı oluşturulmasına yardımcı olur.

Kanser evresini belirlemek için kullanılan testler ve prosedürler şunları içerir:

Görüntüleme testleri: Bu testler BT taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) içerebilir.

Ameliyatla araştırma: Karın içerisinde kanserin mide ötesine yayılıp yayılmadığına dair bulguları aramak için ameliyat önerilebilir. Bu cerrahi prosedür genellikle laparoskopik olarak yapılır.

Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak diğer evreleme testleri kullanılabilir.

Mide Kanseri Evreleri

Adenokarsinom mide kanseri evreleri şunlardır:

Evre I: Bu evrede, tümör mide hatları iç doku tabakası ile sınırlıdır. Evre 1 mide kanserinde kanser hücreleri ayrıca yakındaki lenf nodlarına sınırlı sayıda yayılmış olabilir.

Evre II: Bu evrede, kanser daha derine yayılarak, mide duvarının kas tabakasına doğru büyür. Evre 2 mide kanserinde, kanser ayrıca lenf nodlarına daha da yayılmış olabilir.

Evre III: Bu evrede, kanser midenin tüm katmanları boyunca büyüyüp yakın yapılara yayılmış olabilir. Ya da evre 3 mide kanseri, daha kapsamlı olarak lenf nodlarına yayılmış küçük bir kanser olabilir.

Evre IV: Evre 4 mide kanseri, kanserin vücudun uzak bölgelerine yayılmış olduğunu gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status