Omurilik Tümörü Tanısı Nasıl Olur?

Omurilik Tümörü Teşhisi

Omurga tümörleri yaygın olmadıkları için bazen semptomlar neticesinde diğer sık görülen sağlık sorunları ile karıştırılma olasılıkları vardır. Omurilik tümörü şüphesi göz ardı edilebilir. Bu nedenle, hastanın tıbbi geçmişinin tam olarak bilinmesi ve gerekli fiziksel ve nörolojik muayenelerin gerçekleştirilmesi özellikle önemlidir.

Ayrıca Bakınız: Omurga Tümörleri Tanısı

Eğer omurilik tümörü şüphesi varsa; aşağıda yer alan tanı testlerinin biri veya daha fazlası kullanılarak tanı doğrulanabilir ve tümörün konumu saptanabilir:

Manyetik rezonans görüntüleme (MR): MR, bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarından daha detaylı omurilik ve sinirleri gösterir ve kemik tümörlerinin daha iyi görüntüsünü verir.

Ayrıca Bakınız: Omurilik Tümörü Belirtileri

Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Bu test, omurganın detaylı görüntüsünü sağlar; omurilik kanalında veya omurilikte anormal değişiklikler kontrol edilir.

Ayrıca Bakınız: Omurilik Tümörü Sebepleri

Biyopsi: Spinal veya vertebral tümörün kesin doğasını belirlemenin tek yolu, küçük bir doku örneği alınarak (biyopsi), mikroskop altında incelenmesidir. Biyopsi sonuçları tedavi seçeneklerini belirlemeye yardımcı olacaktır. Biyopsi türüne, hastanın genel sağlığı ve tümörün konumuna bağlı olarak karar verilir. İnce iğne biyopsisi yapılabilir veya cerrahi sırasında doku örneği alınabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status