Nano Hipertermi ile Kanser Tedavisi

Nano Hipertermi kemoterapi ile adjuvan kanser tedavisi gibi etkili olabilir.

Tümörlerin mekanik direnci ve standart tedavilerin yan hasarları, kanseri yenmek için çabaları genellikle engeller. Bununla birlikte, CNRS, Fransa Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (INSERM), Paris Descartes Üniversitesi ve Paris Diderot Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi malign tümörleri ısıtarak başarılı bir şekilde zayıflattı. Nano hipertermi (nanohyperthermia) adı verilen bu yöntem, tümörleri terapötik ajanlara karşı daha savunmasız hale getirir. İlk olarak, karbon nanotüpleri (CNT’ler) doğrudan tümörler içine enjekte edilir. Ardından, lazer ışınlaması nanotüpleri aktive ederken çevredeki sağlıklı doku sağlam kalır. Ekibin çalışmaları 1 Ocak’ta Theranostics’te yayınlandı.

Araştırmacılar dikkatlerini giderek tümör gelişimini etkileyen mekanik faktörlere çeviriyorlar. Tümörler, aynı dokudaki hücreleri bir arada tutan kollajen liflerin anormal düzenlenmesi ve ekstraselüler matriks (ECM) nedeniyle sertleşir. Habislik belirteci olmanın yanı sıra, bu sertleşme kanser hücrelerinin çoğalmasına ve metastaz yapmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ECM, terapötik ajanlar tarafından tümör penetrasyonunu sınırlayan fiziksel bir bariyer oluşturur.

Henüz bu bilimsel araştırma fareler üzerinde denendi. Tümörlere doğrudan enjekte edildikten sonra, CNT’ler, yakın kızılötesi ışıkla aktive edilmiştir. Lazer sadece CNT konsantrasyonu alanlarında etki ederek onları ısıtmaktadır. Araştırmacılar ultrasonla kesilip dalga elastografi kullanarak tümör sertliğini noninvaziv olarak izledi. Bu teknik, doku esnekliğini haritalamak için ultrasonla üretilen kayma veya sekonder dalgayı kullanır. Bir gün arayla iki ardışık seansta, tümörler nano hipertemiye maruz bırakılmış veya lokalize 52 santigrat derece sıcaklığa 3 dakika süreyle maruz bırakılmıştır. Tümörler başlangıçta 10 gün boyunca zayıflamadan önce daha sertleşmiş olup prosedürü takip etmiştir. Nano hipertermi lokal olarak kollajen lifleri denatüre eder ve uzun vadede tümörlerin sertliğini ve hacmini azaltır.Tümör mikro ortamını bozar ve kemoterapi ile adjuvan bir tedavi olarak etkili olduğunu ispatlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status