Mesane Kanseri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Mesane Kanseri Tedavisi

Mesane kanseri tedavisi; kanser türü ve evresi, bireyin genel sağlığı ve tedavi tercihleri gibi bir dizi faktöre bağlı olarak planlanır.

a) Ameliyat

Erken Evre Mesane Kanseri Tedavisi

Eğer kanser çok küçükse ve mesane duvarını işgal etmemişse, aşağıda yer alan tedavi seçenekleri önerilebilir:

Tümörün cerrahi olarak çıkarılması: Mesane tümörlerinin transüretral rezeksiyonu (TUR) genellikle mesane iç tabakaları ile sınırlı olan mesane kanserini çıkarmak için kullanılır. TUR prosedürünü takiben birkaç gün boyunca ağrılı veya kanlı idrara çıkma olabilir.

Tümör ve mesanenin küçük bir kısmını çıkarılması cerrahisi: Segmental (parsiyel) sistektomi sırasında ameliyat ile sadece mesanenin kanser hücrelerini içeren bölümü çıkarılır. Segmental sistektomi, nadiren kullanılır ve kanser sadece mesane fonksiyonuna zarar vermeden kolayca çıkartılabilen bir mesane alanıyla sınırlıysa, tedavi seçeneği olabilir.

Ayrıca Bakınız: Mesane Kanseri Nedir?

İnvaziv Mesane Kanseri Tedavisi

Eğer kanser mesane duvarının daha derin katmanlarını işgal ederse, aşağıdaki cerrahi seçenekler düşünülebilir:

Cerrahi olarak tüm mesanenin çıkarılması: Radikal sistektomi, mesanenin tamamı ve çevresindeki lenf nodlarını çıkarmak amacıyla kullanılan bir cerrahi prosedürdür. Erkeklerde radikal sistektomi genellikle prostat ve seminal veziküllerin çıkarılmasını içerir. Kadınlarda radikal sistektomi rahim, yumurtalıklar ve vajinanın bir kısmının alınmasını içerir.

Radikal sistektomi robotik cerrahi ile giderek artmaktadır.

Sistektomi enfeksiyon ve kanama riski taşır. Erkeklerde, prostat ve seminal veziküllerin çıkarılması erektil disfonksiyona neden olabilir. Fakat belirli vakalarda, ereksiyon için gerekli sinirlere girişimde bulunulabilir. Kadınlarda, yumurtalıkların çıkarılması kısırlık (infertilite) ve erken menopoza neden olur.

İdrarın geçebileceği yeni bir yol yaratma cerrahisi: Radikal sistektomi bittikten hemen sonra, idrar boşaltımı için yeni bir yol oluşturulur. Birkaç seçenek mevcuttur. Sizin için en iyi seçenek, sağlık durumunuza ve tercihlerinize bağlıdır.

Bağırsağın bir parçası kullanılarak, idrar yolu oluşturulabilir. Bu kanal, vücudunun dışına böbrekleri boşaltmak için üreterlerden geçer ve burada idrar karındaki bir kese (ürostomi torbası) içine boşaltılır.

Başka bir prosedürde, vücutta idrar için küçük bir rezervuar oluşturmak amacıyla bağırsağın bir bölümü (kontinan kütanöz üriner diversiyon) kullanılabilir.

Bazı vakalarda, bağırsak parçasından mesane benzeri hazne (neobladder) oluşturulabilir. Bu hazne vücudun içinde bulunur ve üretraya bağlıdır. Normal idrara çıkmanızı sağlar. Neobladderden gelen tüm idrarı boşaltmak için kateter kullanılması gerekebilir.

Ayrıca Bakınız: Mesane Kanseri Sebepleri

b) Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanımı prosedürüdür. Mesane kanseri için kemoterapi tedavisi genellikle iki veya daha fazla kombinasyon halinde kullanılan kemoterapi ilaçlarını içerir. İlaçlar koldan damar yoluyla (intravenöz) verilebilir veya idrar yoluna bir tüp geçirilerek mesaneye doğrudan (intravezikal terapi) uygulanabilir.

Kemoterapi, ameliyat sonrası kalabilecek kanser hücrelerini öldürmek için kullanılabilir. Ayrıca ameliyat öncesi kullanılabilir. Bu durumda, kemoterapi, tümörün daha az invaziv bir ameliyat yapılmasına izin verecek kadar küçültülebilir. Kemoterapi, ameliyat mümkün olmadığında bazı vakalarda radyoterapi ile kombine edilebilir.

Ayrıca Bakınız: Mesane Kanseri Teşhisi

c) Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini yok etmek amacıyla kansere yönelik yüksek enerjili ışın kullanımı prosedürüdür. Mesane kanseri için radyoterapi tedavisi, kalan kanser hücrelerini yok etmek amacıyla ameliyattan sonra kullanılabilir.

Bazı vakalarda, ameliyat mümkün olmadığında, radyoterapi bazen kemoterapi ile birleştirilebilir. Ancak bu genellikle son çare bir seçenek olarak kabul edilir.

d) Biyolojik Tedavi (İmmünoterapi)

Bazen immünoterapi olarak adlandırılan biyolojik terapi, kanser hücrelerine karşı savaşmaya yardımcı olmak için vücudunun bağışıklık sistemine sinyal göndererek çalışır. Mesane kanseri için biyolojik tedavi genellikle üretra yoluyla doğrudan doğruya mesaneye (intravezikal terapi) uygulanır.

Biyolojik tedavi ilaçları genellikle gribe benzer semptomlara neden olur ve mesaneyi tahriş edebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status