Omurga Kanserleri Tanısı Nasıl Olur?

Omurga Kanserleri Teşhisi

Omurga kanserleri tanısı için kullanılan testler ve prosedürler aşağıdakileri içerebilir:

Fizik muayene: Tıbbi geçmiş ve belirtiler gözden geçirilerek; omurganın anormal eğriliği ve kas gücü kontrol edilir. Refleksler ve hareket aralığını değerlendirmek amacıyla fizik muayene yapılabilir. Görme, işitme, motor becerileri, hafıza, biliş ve diğer nörolojik işlevler için bir dizi soru ve test içeren nörolojik muayene yapılabilir.

Anjiyografi: Spinal kanser anjiyografisinde, X-ışınları ile omurgayı besleyen kan damarlarının ayrıntılı, 3D görüntüleri elde edilir. Bu test, birçok kan damarının bulunduğu bölgeye yakın tümörün cerrahi rezeksiyonunu planlamak amacıyla kullanılabilir. Bazen bu test ameliyat öncesinde bir tümörü besleyen kan damarlarını embolize etmek (tıkama tedavisi) için kullanılabilir.

Ayrıca Bakınız: Omurga Kanserleri Belirtileri

Lomber ponksiyon (spinal tap): Beyin omurilik sıvısı (BOS) örneği toplanarak, laboratuvarda incelenmesi prosedürüdür. Aynı zamanda spinal anestezi veya kemoterapi ilaçları gibi ilaçları enjekte etmek için de kullanılabilir.

Kemik sintigrafisi: Nükleer tıp kemik taraması ile spinal kanserin kemiğe yayılıp yayılmadığı ve kanserin bulunduğu konum öğrenilebilir.

Diğer görüntüleme testleri: Omurga tümörlerinin yeri ve derecesini belirlemek amacıyla diğer görüntüleme testlerine başvurulabilir.

Spinal kanser teşhisinde kullanılan diğer görüntüleme testleri şunları içerir:

  • MR
  • BT taraması
  • PET taraması
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status