Omurga Kanserleri Tedavisi İle İlgili Bilgiler

Omurga Kanserleri Tedavisi

Primer ve metastatik omurga kanserleri tedavisi için aşağıda yer alan tedavi seçenekleri kullanılabilir:

a) Ameliyat

Omurga kanserleri tedavisi bazen ameliyat gerektirir. Spinal kolon tümörlerine beyin tümörü tedavisi ile benzer cerrahi stratejiler uygulanabilir.

Spinal kanser cerrahisinin amacı; tümörün yeri ve derecesi ve mevcut semptomlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tümör spinal kolonun yalnızca bir kısmı ile sınırlı olduğunda, kanseri tamamen temizlemek için ameliyat yapılabilir. Metastatik omurga tümörleri için, semptomları hafifletmek amacıyla gerekli minimum cerrahi uygulanabilir.

Örneğin; spinal kolon kompresyon ve instabilitesini tedavi etmek ve ağrıyı hafifletmek için sıklıkla cerrahi stratejilere başvurulur. Omurga tümörü ameliyatı; omurilik ve sinirlere karşı dokuya dokunmadan çıkarmaya veya serebrospinal sıvı birikiminin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Spinal Kanser İçin Minimal İnvaziv Cerrahi Teknikler

Teknolojideki ilerlemeler ile spinal tümörlere yönelik ameliyatların çoğu minimal invaziv bir tarzda gerçekleştirilebilir. Minimal invaziv omurga ameliyatları, daha az ağrı ile daha çabuk ayağa kalkma ve aktivitelere geri dönme sağlayabilir.

Ayrıca Bakınız: Omurga Kanserleri Neden Olur?

b) Kemoterapi

Primer ve metastatik spinal tümörler, agresif ve yaratıcı bir yaklaşımla tedavi edilerek, spinal kanser için kemoterapi ilaçları ve bireysel ihtiyaçlara yönelik tedavilere karar verilir. Kemoterapi ilaçları ağız yoluyla hap şeklinde verilebilir veya damara enjekte edilebilir. Bazı omurga tümörleri için, beyin omurilik sıvısına ilaçlar doğrudan verilebilir.

Kemoterapi tek başına bir tedavi seçeneği olabilir. Ya da ameliyat ve/veya radyoterapi gibi diğer spinal kanser tedavileri ile birleştirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Omurga Kanserleri Teşhisi

c) Radyoterapi

Spinal tümör radyoterapisi, geride kalan mikroskobik tümör hücrelerini yok etmek amacıyla yaygın olarak tümörün cerrahi rezeksiyonunu takiben kullanılır. Ayrıca metastatik omurga tümörleri (vücudun başka bir bölümünden omurgaya yayılmış olan tümörler) için bir tedavi seçeneği olabilir. Omurga kanserleri için eksternal radyoterapi yaygın olarak kullanılır.

d) Hedefe Yönelik Tedavi

Omurga kanserleri için hedefe yönelik tedaviler ile spinal tümör hücrelerinin spesifik yolları veya tümör büyümesindeki anormallikler hedef alınır. Kemoterapi gibi diğer omurga kanserleri tedavi seçenekleri ile birleştirilebilir. Bu tedavi, genellikle daha önce spinal kanser tedavisi görüp, sonrasında tekrarlayan spinal kanserli hastalar için bir seçenektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status