Portakalın Besin Değerleri ve Yararları Nelerdir?

Portakal meyvesi ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetiştirilen ve C vitamini bakımından zengin olan, suyunu da bolca tükettiğimiz besin kaynağıdır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten korunmak için portakal gibi turuçgilleri bolca tüketmemiz önerilir. C vitamini zengini olan bu meyve aynı zamanda enerji verir. Sabahları kahvaltıda bir bardak portakala suyu tüketebilirsiniz. Ancak portakalı suyunu sıkmadan tüketmek de posası yüzünden son derece faydalıdır. Sindirim sistemine fayda sağlar.

Turunçgiller familyasından gelen portakal, insan sağlığına da oldukça yararlıdır. Portakalın C vitamini yönünden mükemmel bir kaynak olmasının yanı sıra sağlığımıza daha pek çok faydası da vardır. Ayrıca portakal meyvesinin 600’ü aşkın çeşitlerinin olduğu bilinir.

Portakalın Besin Değerleri:

C vitamini yönünden son derece zengin olan portakalın faydaları saymakla bitmez. C vitamini denince akla ilk gelen meyvelerden biridir. Aynı zamanda potasyum, beta-karoten, kalsiyum, strik asit, fosfor içerir. Portakalın A vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bolca vitamin içeren portakalın içerisinde bulunan antioksidanlar kararsız O2 moleküllerinin etkilerini nötralize eder. Bu da yaşlanmaya karşı fayda sağlar. Yaşlanmayı geciktirici bir etkendir.

Portakalın cilt güzelliğine ve sağlığına faydalı olduğu da bilinir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı hastalıkların önlenmesine faydası olduğu söylenir. Çeşitli antioksidanlar içerir ve bu yönden de cildi korumak için son derece etkili bir meyvedir. Portakal tüketmek görme yeteneği üzerinde de olumlu etki yaratır. Lif yönünden zengin olan bu turunçgil meyve, sindirim sistemine son derece faydalıdır. B6 vitamini, magnezyum, niasin, tiamin içerir.

Portakalın Yararları

Portakal yemek veya portakal suyu içmek kemik sağlığı ve diş sağlığı önerilir. Bunun yanı sıra B6 vitamini içermesi sebebi ile hemoglobin üretimine katkı sağladığı bilinir. Portakalın faydalarından biri de damar sertliğini önlemesi yönündedir.

Portakal tüketmek kan basıncını azaltır. Ayrıca bazı kanser türlerinin riskini düşürdüğü söylenmektedir. İçerdiği folik asit, beyin gelişimi için son derece önemli ve faydalıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya yardımcı olur. Cilt sağlığımıza da olumlu etkisi vardır. Böbrek taşı oluşumunun önüne geçmesinin yanı sıra kalp hastalıkları riskini düşürdüğü söylenir. Portakalın kolesterolü de düşürdüğü bilinen yararları arasındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status