Çarkıfelek Meyvesi: Besin Değerleri ve Kalorisi

Çarkıfelek meyvesi (passion fruit) veya tutku meyvesi olarak da adlandırılır; sert, mumsu bir kabuğa sahip yuvarlak veya oval şekilli bir meyvedir. İki temel çeşidi vardır: mor ve sarı. Çarkıfelek meyvesinin tatlı, misk tadına aşina değilseniz, alışmak biraz zaman alabilir.

Bununla birlikte, lif ve faydalı antioksidanlarla dolu çarkıfelek meyvesi, onu tüm dünyadaki kültürlerde zevk alan eşsiz ve besleyici bir tedavi haline getirir.

Ayrıca Bakınız: Çarkıfelek Meyvesi Faydaları

Çarkıfelek Meyvesi Besin Değerleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri 1 fincan (236 g) mor tutku meyvesi için verilmiştir.

  • Kalorisi: 229
  • Yağ: 1,80g
  • Sodyum: 66mg
  • Karbonhidratlar: 55.2 g
  • Lif: 24,5 g
  • Şekerler: 26.4g
  • Protein: 5.2 g

Karbonhidrat

Çarkıfelek meyvesi kalorilerinin çoğunu fincan başına toplam 55 gram karbonhidrattan alır. Bunun yaklaşık yarısı liften, diğer yarısı doğal şekerlerden gelir.

1 bardak çarkıfelek meyvesi yemek, günlük değerin neredeyse %100’ü olan 24.5 gram lif sağlar. Lif, tutku meyvesinin glisemik etkisinin yüksek olmasını önlemeye yardımcı olur.

Çarkıfelek meyvesinin glisemik indeksi 4,5 ila 27,5 arasında düşüktür ve tutku meyvesinin glisemik yükü de 0,8–5,2,2 arasında düşüktür

Yağlar

Çarkıfelek meyvesi yağ oranı düşüktür. Büyük bir bardak bile 2 gramın altındadır.

Protein

Bir fincan tutku meyvesinin 5.2 gram proteini vardır.

Vitaminler ve Mineraller

Çarkıfelek meyvesi potasyum, A vitamini ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca bazı fosfor, kolin, kalsiyum, demir, magnezyum, folat, niasin ve K vitamini sağlar.

Çarkıfelek Meyvesi Saklama Koşulları ve Gıda Güvenliği

Çarkıfelek meyvesi 2-4 hafta boyunca oda sıcaklığında saklanabilir. Daha sıcak sıcaklıklarda daha hızlı olgunlaşır. Buzdolabında, çarkıfelek meyvesi bir aya kadar saklanabilir.

Çarkıfelek meyvesini kesmeden önce akan suyun altında yıkayın. Kesildikten sonra, çarkıfelek meyvesini kaba koyun ve birkaç gün içinde tüketim için buzdolabında saklayın.

Nasıl hazırlanır?

Tutku meyvesi yemek için, sadece ikiye bölün ve posayı ve tohumları bir kaşıkla toplayın. Çarkıfelek meyve suyu yapmak istiyorsanız, suyu çıkarmak için tohumları ince bir süzgeçten geçirin. Tohumlar büyük ve yumuşaktır, bu nedenle bu işlem fazla iş gerektirmez. Çarkıfelek meyve tohumlarını tülbent veya elek ile bastırmak suyu bir şuruba dönüştürür.

Meyve veya sebze salatalarına, yoğurt yemeklerine ve tahıl kaselerine çarkıfelek meyvesi ekleyin. Çarkıfelek meyveleri tohumları ayrıca kokteyllere, dondurulmuş ikramlara ve alkolsüz içeceklere ilginç bir dekoratif katkı yapar.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status