Tofunun Sağlığımız İçin Önemli Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tofu gibi soya gıdaları, östrojen hormonunu taklit edebilen ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı sağlık yararları sağlayabilen bir fitoöstrojen bileşiği olan izoflavonları içerir:

Klinik çalışmaların büyük bir incelemesi, osteoporozun önlenmesi dışında, bu iddiaların çoğunu destekleyecek bazı kanıtların bulunduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bazı çalışmalar soya tüketimini baş ağrısı ve daha ciddi endişeler de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarıyla ilişkilendirmiştir.

Ayrıca Bakınız: Tofu Besin Değerleri

Uzmanlar, gıda olarak kullanıldığında veya kısa bir süre için besin takviyesi olarak alındığında soyanın çoğu insan için güvenli olduğunu ileri sürmektedir. Meme kanseri veya diğer hormona duyarlı durumlar için risk altında olan kadınların, soya ürünlerini tüketmeden önce sağlık uzmanları ile görüşmelerini öneriyorlar.

Alerjiler

Tofu’nun ana maddesi olan soya, çocuklarda ve yetişkinlerde en iyi gıda alerjenlerinden biridir. Saman nezlesi, astım veya süt alerjisi olan kişilerin soya ürünlerine alerjisi olma olasılığı daha yüksektir.

Soya alerjisi belirtileri, ağızda ve çevresinde kurdeşen veya kaşıntı da dahil olmak üzere hafif ila yaşamı tehdit edebilecek anafilaksi dahil ciddi reaksiyonlara kadar değişir.

Tofu Zararları ve Yan Etkileri

Bazı depresyon ilaçları, potansiyel olarak yüksek amino asit tiramin seviyeleri nedeniyle fermente soya ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu ilaçları alan kişiler tiramin alımını 6 mg veya daha az ile sınırlamalıdır. Bir porsiyon sert tofu, ne kadar mayalandığına bağlı olarak 1 mg’dan az ila 5 mg’a kadar içerebilir.

Östrojen alan kişiler bazı kanser veya kan inceltici ilaçları da alanlar soya alımını sınırlamalıdır. Soyadaki fitoöstrojenler ilacın etkinliğini etkileyebilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status