Portal Ven Trombozunda Karaciğer Nakli Nedir?

Portal ven, mide, on iki parmak bağırsağı, ince bağırsaklar, kalın bağırsak, pankreas ve dalağın tüm kanını toplayıp karaciğerin içine akmasını sağlayan ana damarlardır. Bu damarın çapı kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 cm’in üzerindedir. bu damardaki kan akımı açlık, tokluk durumuna göre değişebilmektedir. Açken kan akımı azalırken tokken bağırsaklardaki kan akışının artması ile birlikte portal vende de kan akışı artar. 

Kan akışının sağlandığı bu boru sisteminde damarın içince akan kanın pıhtılaşma özelliklerindeki değişikliğe bağlı ( protein C, protein S, faktör III bozukluk ) özellikle erken doğumlarda göbek kordonundan serum verilmesi ve besleme yapılması sonucu, kronik karaciğer hastalıklarına bağlı portal vende akımın yavaşlaması sonucu portal venin içindeki kanın göllenmesine bağlı , karaciğer tümörlerine, kronik pankreas hastalığına ya da pankreas tümörüne bağlı olarak karaciğere giren ana damar içindeki kan pıhtılaşarak karaciğere giren ana damarda tıkanıklığa ( ortal Ven Trombozu) neden olabilir. 

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status