Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Protein; sağlıklı bir vücut gelişimi, enerji üretimi ve hücre yenilenmesi gibi çeşitli yararlar sağlar. O nedenle; bireylerin günlük protein alımına dikkat etmesi ve proteinli gıdaları düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Çocukların sağlıklı gelişimi için yeterli miktar protein alımı önemlidir. Yine, yetişkin bireylerin daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilmeleri, enerji ihtiyacı ve hücre yenilenmeleri için bol proteinli gıdalar tüketmeleri gerekir.

Yetersiz miktarda protein alımı, bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Her gün bayanların 45 gram ve beylerinde 55.5 gram protein alması gerekir.

Protein İçeren Yiyecekler

Deniz ürünleri; haftada en az bir defa tüketilmesi gereken protein kaynaklarıdır. Özellikle ton balığı ve son balığı iyi bir protein kaynağıdır. Bu iki deniz ürünün de 100 gramında 26 gram kadar protein mevcuttur. Deniz mahsulleri düşük yağ ve kalori oranları, Omega 3 ve yağ asitleri bakımından da zengindir ve sağlıklı beslenme programında yer alması gerekir.

Tavuk eti; yüksek oranda protein içerir ve derisiz yenildiğinde düşük yağ miktarına sahiptir.

Süt ürünleri; kalsiyum kaynağı ve protein kaynağı olmaları bakımından; her gün tüketilmesi gerekir. Süt, peynir ve yoğurdu sofranızdan eksik etmemenizi öneriyoruz. Bu sayede, günlük almanız gereken proteinin bir kısmını bu sağlıklı besinlerden alabilirsiniz.

Yumurta; iyi bir protein kaynağıdır. O nedenle; protein ihtiyacını yumurtadan sağlayabilirsiniz.

Fasulye: Özellikle soya fasulyesi, vejetaryen bireylerin ihtiyacı olan proteini almalarını sağlar.

Kırmızı et; içerdiği protein nedeniyle haftada en az iki defa tüketilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status