Terenin Faydaları Nelerdir?

Tüketmeden önce güzel bir şekilde yıkamamız gereken bu yeşillik, sofralar da vazgeçilmezlerimiz arasında diyebiliriz. Lezzeti ve de çiğ salatalarla olan uyumu ile harika bir vitamin kaynağı. Nitekim sahip olduğu bu lezzet ile et yemeklerinin de yanında çokça tüketilmekte. Özellikle üzerine limon sıkılarak yenilip, çokça sevilen bu bitki, uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilen yeşillikler arasında. A, B, C ve E vitaminlerini içeren, arsenik, demir, manganez, fosfor ve iyot gibi çeşitli madensel tuzları içerisinde barındıran tere, birçok hastalığa iyi gelmenin yanı sıra, sahip olunan kötü alışkanlıklardan dolayı vücudun gördüğü zararı da en aza indirmekte.

Yapısında bol miktarda madensel tuzlar barındırdığından, vücuttaki tuz eksikliğini dengeleyerek, kanı temizleme özelliğine sahiptir. En eski çağlardan beridir, iyileştirici özelliği ile doktorlar tarafından da tavsiye edilen tere, kan şekerini düzenleyici özelliği ile özellikle şeker hastalarının tüketimi için tavsiye edilmektedir.

Çiğ olarak yenilen bu bitkinin, halsizliğe de birebir etkisi olup, vücuda güç kattığı gibi, vücudun direncini arttırmaktadır. Terenin faydalarını daha da sıralayacak olursak,

Tere Nedir? Tere Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Hastalığa meyilli vücudun direncini arttırarak, hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır.

Bağırsakta oluşabilecek zararlı bakteri ve solucanlar için dökücü özelliğe sahiptir.

İştah açtığı gibi safra ifrazatını da arttırarak, hazmı kolaylaştırmaktadır.

Grip ve ve nezle de tedavi edici özellikte olup, öksürüğü kesmeye yardımcı olur.

Afrodizyak etkisi ve canlandırcı yapısı ile erkeğe güç verdiği gibi kadına da doğal bir güzellik sunar.

Kanı temizleyerek, vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olur. Ayrıca alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan dolayı vücudun gördüğü zararı azaltarak, vücudu korumaya alır.

Cilde parlaklık vererek, tonik etkisi yaratır. Terenin suyu ise, özellikle bayanlar da sıkça rastlanan saç dökülmesi ve kepeklenmenin giderilmesine yardımcı olur.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status