Her Kadının İhtiyacı Olan 6 Sağlıklı Yiyecek

Beslenme ve sağlıklı beslenme konusunda kesinlikle her geçen gün daha fazla bilgi ediniyoruz.. Toplum olarak daha fazla sağlık bilincine sahip olduğumuzda, bize ne yememiz ve ne yemememiz gerektiğini söyleyen bilgi miktarı çok fazla olabilir.

Reklamlar ve etiketlemeye bile güvenemiyoruz. Beslenme bilgilerini gerçekten aramalısınız ve akıllı ambalajlar sizi etkilememelidir.

İşte beslenme uzmanlarının her kadının ihtiyacı olduğunu söylediği altı süper gıda maddesinin bir özeti. Her şeyi içeren bir liste değildir, ancak bunları beslenmenize dahil etmeniz sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

1. Az yağlı yoğurt (haftada 3 ila 5 porsiyon)

Kefir dahil herhangi bir fermente süt ürünü, sizi sayısız şekilde koruma gücüne sahip bakteriler olan sağlıklı “probiyotikler” içerir. Yoğurt kanser riskini azaltabilir ve her ikisi de kadınlarda erkeklerden daha fazla görülen IBS ve sindirim sistemi bozukluklarını azalttığına inanılmaktadır. Mide ülseri ve vajinal enfeksiyonlar da yoğurtla giderilir.

Aynı zamanda, yağsız sütten bile daha fazla kemik sağlığı kalsiyum ile doludur. Asidofil gibi canlı kültürlere sahip bir yoğurt seçmelisiniz.

2. Yağlı balıklar – somon, sardalya ve uskumru gibi (haftada 2 ila 3 porsiyon)

Omega-3 yağ asitleri bizi kalp hastalığı, felç, hipertansiyon, depresyon, eklem ağrısı ve lupus ve romatoid artrit dahil iltihapla bağlantılı bir dizi hastalık gibi sağlık tehditlerinden korumaya yardımcı olur. Balıkların Alzheimer hastalığına karşı bir miktar koruma bile sunması mümkündür.

Omega-3 yağ asitlerinden sadece DHA veya EPA formları doğrudan vücut tarafından kullanılabilir. Ceviz, keten tohumu yağı ve bazı mayonez markaları gibi yiyecekler, vücut için işlenmesi ve dönüştürülmesi çok daha zor olan ALA – alfa-linoleik asit olarak bilinen bir omega-3 asidine sahiptir.

DHA ile desteklenen yeni ürünleri izleyin. halihazırda DHA ile güçlendirilmiş içmeye hazır süt ürününü piyasaya sürdü ve ayrıca DHA ile güçlendirilmiş bazı soya sütü markalarının yumurtalarını da bulabilirsiniz.

3. Baklagiller (haftada 3 ila 4 porsiyon)

İyi bir protein ve lif kaynağı olan bakliyatlar, kadın hormonlarını stabilize etmeye ve bizi kalp hastalığı ve meme kanserinden korumaya yardımcı olabilir. Genel olarak fasulye, özellikle mercimek, bu rahatsızlıklara yardımcı olduğunu göstermiştir.

Daha yüksek bakliyat alımı, kadınların hormonları düzenlemesine ve kolesterolü düşürmesine yardımcı olur. Yaygın baklagiller arasında bezelye, fasulye, mercimek ve yer fıstığı bulunur. Fasulye ayrıca adet öncesi, perimenopoz veya menopoz semptomlarına yardımcı olabilir.

Üreme yıllarınız boyunca, baklagiller size hamilelik için gerekli olan sabit bir folik asit kaynağı sağlayabilir.

4. Domates (veya karpuz, kırmızı greyfurt, kan portakalları) (haftada 3 ila 5 porsiyon)

Tüm bu meyvelerde bulunan likopenin kadınlar için de inanılmaz sağlık yararları olduğu görülmüştür. Likopenin meme kanserine karşı da yardımcı olduğunu gösteren güncel araştırmalar var. Likopen ayrıca bir kadının kalp hastalığına karşı savaşmasına yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır.

Son araştırmalar, likopenin güneşten gelen UV hasarına karşı koruyarak daha genç görünmenize yardımcı olabileceğini doğruladı.

5. D vitamini ile zenginleştirilmiş az yağlı süt veya portakal suyu (günde en az 400 IU D vitamini)

D vitamini kemiklerin kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve osteoporoz risklerini azaltmaya yardımcı olur. Uzmanlar, osteoporoz, diyabet, multipl skleroz ve meme, kolon ve yumurtalık tümörleri riskini azaltmaya yardımcı olduğuna inanıyor.

California San Diego Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalar, D vitamininin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm göğüs, kolon ve yumurtalık kanserinin yarısına kadarını önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Pek çok kadın, kısmen güneşten uzak durması ve güneş kremi kullanması nedeniyle D vitamini eksikliği çekmektedir. Alternatif bir D vitamini kaynağı hayati önem taşır.

Birkaç balık türü de D vitamini sağlarken, süt çok daha iyi bir seçimdir.

6. Meyveler (yaban mersini, çilek, ahududu, kızılcık) (haftada 3 ila 4 porsiyon)

Bu meyveler, antosiyan olarak bilinen güçlü anti-kanser besin maddelerine sahiptir. Araştırmalar, bu besin maddelerinin hücre onarımında bir rol oynadığını ve göğüs ve mide-bağırsak sistemi gibi çok sayıda kanser riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Çocuk sahibi kadınlar için bu meyveler gerekli C vitamini ve folik asidi sağlar. Meyveler, sadece kalbi korumakla kalmayıp, aynı zamanda içten dışa cilt yaşlanmasına karşı da koruyabilen güçlü antioksidan koruma içerir. Ek olarak, kızılcık, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olur ve tüm meyveler görmeyi korumaya yardımcı olabilir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status