Hurthle Hücreli Tiroid Kanseri Tanısı ve Tedavisi Hakkında Bilgiler

Hurthle Hücreli Tiroid Kanseri Teşhisi

Hurthle hücreli kanser tanısı için kullanılan testler ve prosedürler şunlardır:

Fizik muayene: Boyun bölgesi muayene edilerek, tiroidin boyutu kontrol edilir ve lenf nodlarının şişip şişmediğine bakılır.

Kan testleri: Hastanın durumu hakkında daha fazla bilgi veren tiroid fonksiyonu anormalliklerini açığa çıkarabilir.

Görüntüleme testleri: Tiroidle ilgili anormal bir büyümenin olup olmadığını öğrenmeye yardımcı olabilir. Görüntüleme testleri ultrason, BT taraması, MR taraması ve pozitron emisyon tomografisi (PET) içerebilir.

Biyopsi: Tiroid biyopsisi sırasında, ince bir iğne ultrason görüntüleri ile yönlendirilerek boyun derisinden geçirilir. Ardından alınan küçük miktar doku örneği mikroskop altında analiz edilir.

Ayrıca Bakınız: Hurthle Hücreli Tiroid Kanseri Belirtileri

Hurthle Hücreli Tiroid Kanseri Tedavisi

Hurthle hücreli tiroid kanseri tedavisi; genellikle tirodin çıkarılması için ameliyat gerektirir. Radyoterapi ve kemoterapi, diğer tedavi seçenekleri olabilir.

a) Ameliyat

Hurthle hücreli kanser için en yaygın cerrahi tedavi, tiroidin tamamı veya neredeyse tamamının (tiroidektomi) çıkarılmasıdır. Tiroidektomi sırasında, tiroid dokusunun tamamı veya neredeyse tamamı alınır ve küçük bitişik bezlerin (paratiroid bezleri) yakınlarında, küçük tiroid dokusu kenarları bırakılarak, zedelenme olasılığı azaltılır. Paratiroid bezleri, vücudun kalsiyum seviyesini düzenler. Kanserin yakın lenf nodlarına yayıldığı şüphesi varsa, bu lenf nodları da çıkarılabilir.

Tiroidektomi ile ilişkili riskler şunları içerir:

  • Geçici veya kalıcı ses kısıklığına neden olabilecek gırtlağı kontrol eden sinir hasarları (rekürren laringeal sinir)
  • Paratiroid bezlerde hasar
  • Aşırı kanama

Ameliyattan sonra, tiroidin ürettiği hormon yerine levotiroksin hormonu reçete edilir. Hastaların bu hormonu hayatlarının sonuna kadar almaları gerekir.

b) Radyoaktif İyot Tedavisi

Radyoaktif iyot tedavisi, radyoaktif bir sıvı içeren bir kapsülü yutmayı içeren prosedürdür. Ameliyattan sonra radyoaktif iyod tedavisi önerilebilir. Bunun sebebi, kanser izleri içerebilecek herhangi bir tiroid dokusunu yok etmeye yardımcı olmasıdır. Hurthle hücreli kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmışsa da bu tedavi kullanılabilir.

Radyoaktif iyot tedavisinin geçici yan etkileri aşağıdakileri içerebilir:

  • Boğaz ağrısı
  • Boyun hassasiyeti
  • Ağız kuruluğu
  • Mide bulantısı
  • Tat alma bozukluğu

c) Radyoterapi

Kanser hücreleri ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisi sonrasında kalırsa veya Hurthle hücreli tiroid kanseri yayılırsa; radyoterapi bir seçenek olabilir. Yan etkileri; boğaz ağrısı, güneş yanığı benzeri cilt döküntüsü ve yorgunluk içerebilir.

d) Kemoterapi

Radyoaktif iyot tedavisine yanıt vermeyen metastatik veya agresif tiroid kanseri tedavisi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Yan etkiler arasında yüksek tansiyon, ishal, yorgunluk, deri döküntüsü ve kilo kaybı bulunur. Hurthle hücreli tiroid kanseri tedavisi için diğer yeni ilaç tedavileri araştırmaları devam etmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status