Sağlıklı Ve Genç Kalmanın Sırları

Günümüzde insanların en çok dert ettikleri konulardan birisi de sağlıklı ve genç kalabilmektedir. Çevremizdeki insanların bu konu için milyarlarca lira harcadığını düşündüğümüzde aslında ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Peki, genç ve sağlıklı kalabilmek nasıl mümkün olmaktadır? Bu konuda yapılan pek çok araştırma 3 temel öğeyi göstermektedir. Bunlar: sağlıklı beslenme, iyi dinlenme ve spor.

İşte sizler için hazırladığımız sağlıklı ve genç kalmanın sırları;

Öncelikle içeceklerinizin çok soğuk veya çok sıcak olmamasına özen gösteriniz. Bunun nedeni ise vücut sıcaklığından düşük veya yüksek sıcaklıktaki sıvıların daha erken bir yaşlanmaya sebep olmasıdır.

Özellikle bayanların makyaj ve kozmetik ürünler konusunda oldukça titiz davranmaları gerekmektedir. Bu ürünleri seçerken mümkün olduğunca kaliteli ve doğal olmalarına özen gösterilmelidir. Bunun yanında kozmetik ürünlerin özellikle yüz bölgesinde 6-7 saatten fazla kalmamasına dikkat edilmeli ve mutlaka ıslak bez gibi yardımcılarla ciltten çıkarılmalıdır.

Duş alırken suyun sıcaklığını çok soğuk veya çok sıcak olarak ayarlamayın. Ilık bir duş en idealidir.

Özellikle ev hanımları için temizlik maddeleri ile çok fazla temas etmemek önemli konulardandır. Bu maddeler kimyasal bileşenlerden oluştuğu için ciltte erken yaşlanmaya ve yıpranmaya sebep olmaktadır.

Sağlıklı ve genç kalmanın en önemli 3 unsurundan birisi olan beslenme titiz bir şekilde dikkat gerektiren bir durumdur.

Yediğiniz yiyeceklerin doğal ve kalorisiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle son zamanlarda hızla yayılan fast- food çılgınlığından uzak durulmalı ve doğal olarak yetişmiş sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Günlük olarak süt içilmeli ve her gün mutlaka yeşil sebze ve meyve yenilmelidir. Bunun yanında asitli içecekler ve kahve gibi uyarıcı içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Spor yapmak kan dolaşımının hızlanmasına sebep olur. Hızlı bir kan dolaşımına sahip olan bir kişide de hücreler kendilerini çok hızlı bir şekilde yeniler. Yenilenen hücreler yaşlanmanın önüne geçmedeki en etkili silahlardır.

Uyku düzeni insan hayatında ki en önemli olgulardır. Özellikle gece uykusu vücudumuzun kendisini yenilemesi için gerekli olan hormonların salgılanmasına sebep olur. Bu nedenle özellikle gece 11 ile sabah 4 arasındaki vakitte kendinizi uyumaya alıştırmalısınız.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status