Sivilceleri Geçiren Çilek Maskesi Tarifleri

Otsu fakat çok yıllık bir bitki olan çilek, temizleyici ve yoğun vitamin özellikleri ile hem son derece lezzetli hem de cilde yararlıdır. Bu yararlı bitki üstelik dünyanın her yerinde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Dolayısı ile temin etmesi oldukça kolay bir meyvedir.

Çilek, temizleyici özellikleri ile hem cildin temizlenmesini sağlamakta hem de beslenmesini. Evde birkaç dakikada hazırlanabilecek maskeler ile cilt sorunlarının azalmasını sağlayabilir, cildin daha parlak ve gergin görünmesini sağlayabilirsiniz. Çilek içeriğindeki vitaminler ve yoğun antioksidan nedeni ile cildi besleyerek, korur.

Çileğin bu özellikleri, birçok güzellik kreminin içine çilek özlerinin girmesini sağlamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Tüm yararlarına rağmen, günümüzde pek çok kişinin yaşadığı bir sorun vardır: Alerjik reaksiyonlar. Siz de alerjik bir bünyeye sahipseniz, hazırlanan çilek maskesi, dikkatle kullanılmalı hatta eğer reaksiyon gösteriyorsanız kullanmamalısınız.

Çilek, yapısının yoğun ve güçlü oluşu nedeni ile alerji yaratabilecek bir meyvedir.

Çilek maskelerini, gelişebilecek alerjik reaksiyonlara karşı öncelikle denemelisiniz. Bunun için maske tarifine uygun olarak hazırlandıktan sonra bileğinizin ya da dirseğinizin iç kısmına bu maskeyi uygulayarak, yarım saat kadar beklemelisiniz. Eğer cildiniz kaşıntı, kızarma ya da yanma gibi bir alerjik reaksiyon gösteriyorsa çilek maskesinden vazgeçmelisiniz.

Sivilce Karşıtı Çilek Maskesi Hazırlanışı

2 – 3 tane iyice ezilmiş çilek ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu, itina ile karıştırılmalıdır. Maskenin tarifi bu kadar basit aslında. Haftada bir kez uygulanabilecek bu sivilce karşıtı çilek maskesi yüze masaj yaparak sürülmeli ve 10 dakika kadar beklendikten sonra bol ılık suyla temizlenmelidir.

Sivilce İçin Çilek Maskesi Tarifi

Haftada bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Limon sıkılaştıran, gerginlik ve canlılık sağlayan yapısı ile akne oluşumunu da engeller. Çilek özleri ise cildin derinlemesine temizlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlayacaktır. Ancak hem limon hem de çileğin asidik yapısı nedeni ile hassas ciltlerde kullanılmaması tavsiye edilir.

Aynı zamanda çilek ve limonun antioksidan etkisi ile cilt, dış ve iç yıpratıcı etkilerden korunacaktır. Cildin yağ dengesini sağlayarak, sivilce oluşumuna da izin vermeyecektir.

Hazırlanan sivilce için çilek maskesi, cildin canlı ve parlak olmasını sağlayacak ve sivilcesiz bir cilde kavuşabileceksiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status