Şeker Bağımlılığını Önleyen 10 Günlük Detoks Diyeti

Eğer sizlerde de şeker bağımlılığı varsa ve kurtulmak için mücadele ediyorsanız, ün gün içerisinde bu bağımlılığı bitiren detoks diyetini deneyebilirsiniz.

10 Günlük Detoks Diyeti

Dr. Mark Hyman tarafından tasarlanmış 10 günlük detoks diyeti, şeker bağımlılığı ile mücadele etmeye yardımcı olur. Sağlık uzmanları sürekli şekerin yan etkileri konusunda bizleri uyarmaktadırlar. Rafine şeker bağımlılığını yenemeyenler bu işlenmiş şekerden uzak durabilmek için her yolu denemiş olabilirler. Şeker bağımlılığı, kan şekeri için de tehlikelidir. Aynı zamanda, obezite ve diyabete neden olabilir.

İşlenmiş rafine şekerleri abur cubur ve bazı hazır yiyeceklerden almaktayız. Bu abur cubur isteğinin fazla olması sağlığımızı kötü yönde etkiler. Kötü yeme alışkanlıklarından biri olarak gösterilen rafine şeker tüketimi, nörotransmiter sistem ve hormonlar üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Yüksek oranda rafine şeker içeren abur cubur alışkanlığını bitirmek ise oldukça zordur.

Karbonhidrat ve şeker, acıkınca enerji olarak kullanılmak için vücut tarafından depolanır. Yüksek oranda karbonhidrat ve şeker alımı ise insülin seviyelerinde artışa neden olabilir. Karın yağlanması, kalp hastalığı, iyi huylu kolesterol ve hormonal bozukluklara temel hazırlar. Aynı zamanda cilt sorunları ve depresyona da neden olabilir ve insanların yaşam kalitesini kötü yönde etkiler.

10 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Paketlenmiş, işlenmiş, ambalajlı, şişeli veya kutuda satılan hazır yiyecekler ve abur cuburlardan uzak durmalısınız.

Mutfağınızda şeker yerine akçaağaç şurubu, yapay tatlandırıcılar, bal ve pekmez kullanabilirsiniz.

Sos veya diğer hazır gıdaları satın almadan önce ambalajını kontrol edin. İçeriğinde yüksek oranda trans yağ, fruktoz mısır şurubu olup olmadığına bakın. Eğer bulunuyorsa, bunlar gerçek gıdalar değildir.

Diyet veya spor içeceklerinin sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Diyet soda, meyve suyu gibi şekerli içecekler bağımlılık yapabilir ve vücuda yüksek oranda rafine şeker girmesine neden olur.

Tahıl ve süt ürünleri; migren ağrıları, eklem ağrıları, uyku sorunları, iltihaplanma ve ruh hali sorunlarına neden olabilmektedir.

10 gün boyunca yüksek oranda lif içeren ve yağ oranı düşük olan sağlıklı yiyecekler ile detoks uygulayın. En doğrusu ise, taze ve işlenmemiş çiğ gıdalar olacaktır. Detoks boyunca meditasyon veya egzersiz yaparak zihin sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda şeker bağımlılığını önemli ölçüde engelleyebilirsiniz.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status