Detoks Nedir ve Cildinizin Parlaklaşmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Derimizin vücudumuzun en büyük organı olduğunu biliyor muydunuz? Evet, vücudun neredeyse %16’sını oluşturur. Diğer organlarla ilgilenir ve en önemli organı unutursak haksızlık olmaz mı? Vücudumuzu dağılmaya karşı koruyan bir organ, her gün kirliliğe ve cilde zarar veren diğer elementlere karşı çok sayıda maruz kalma nedeniyle en çok zarar gören organdır.

Bu nedenle, cildinize iyi bakmak genel olarak sağlığınız ve özellikle görünümünüz için kesinlikle çok önemlidir. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri Detoks‘tur. Bunun farkında değilseniz, sizi bu muhteşem sağlık yöntemi tanıştıralım.

Detoks Nedir?

Detoks temel olarak detoksifikasyon anlamına gelir ve bir insan vücudundan toksik maddelerin fizyolojik veya tıbbi yollarla ortadan kaldırılması işlemidir. Zararlı maddelerin giderilmesinin yanı sıra, detoksifikasyon da sağlıklı yiyecekler yemeyi içerir.

Vücudu detoksifiye etmenin birkaç yolu vardır. Bu yöntem yüzyıllardır uygulanmaktadır. Detoks ile ilgili çeşitli referanslar eski Ayurveda ve Çin sağlık sistemlerinde bulunabilir. Optimum sağlığı korumanın kanıtlanmış bir yoludur.

Ama cilt için detoksun ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu merak ettiniz, değil mi? Bu denklemi sizin için bir kez ve herkes için çözmenin zamanı geldi.

Cilt Detoksu Nasıl Yapılır?

Terimden de anlaşılacağı gibi, cilt detoksu, cildin atık ürünleri vücuttan atması ve cildin sağlıklı olmasına yardımcı olma hareketidir. Daha önce de belirtildiği gibi, en büyük organ olan cildiniz, detoks sırasında anahtar oyunculardan biridir. Deri genellikle terleme yoluyla atarak detoks geçirir. Bu da cildin kendini yeniden inşa etmesine ve parlamasına yardımcı olur.

Ve vücudunuzun bir cilt detoksuna ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusunda kafanız karıştıysa, okumaya devam edin. Birkaç semptom karar vermenize yardımcı olabilir. İlk olarak, cildiniz donuk ya da soluk görünüyorsa veya böyle hissediyorsanız, muhtemelen yanlış bir şey vardır ve bir detoks düşünmeniz gerekir.

Ayrıca, cilt tonu eşitsizliği, kırışıklıklar, cildin sarkması, yağlı cilt, kuru cilt ve hassas cilt, cildinizin yardım istediğinin işaretleridir. Bu nedenle, bu semptomlardan biri veya daha fazlası sizi rahatsız etmeye başlarsa, ne yapacağınızı tam olarak bilirsiniz.

Cilt Detoksu Yapmak İçin İpuçları

Artık cilt detoksunun önemini bildiğinize göre, cildinizi detoksifiye etmek amacıyla en sağlıklı ve en yararlı ipuçlarını ortaya çıkarmak için biraz daha cömert olmamıza izin verin. Bu toplanmış ipuçlarını izlerseniz, cildinizin sağlığını geri kazanması sürmez.

1. Kil Maskesi Kullanın

Çamur maskeleri, cildinizden kirleri çıkarmak söz konusu olduğunda inanılmaz derecede güçlüdür. Gözenekleri açmak, ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve cildinizi anında canlandırmak için sağlam bir şekilde hareket ederler.

Çamur maskelerini her mevsim kullanabilirsiniz ve sizi hayal kırıklığına uğratmazlar. İşini yapabilmesi için en az 15 dakika cildinizde kalmasına izin verdiğinizden emin olun. Duruladıktan sonra, detoks yolculuğunuzu başlatmış ve zaten parlayan bir cilt kazanmış olacaksınız. Hangisini alacağınızı bilmiyorsanız, kil gözenek maskesi olarak aratabilirsiniz.

2. Bol Su İçmek

Su genellikle sadece susuzluğumuzu gideren bir şey olarak kabul edilir. Bununla birlikte, su harika bir detoks ajanıdır ve vücudunuzdaki zararlı elementleri atmanıza yardımcı olabilir.

Su içmek sadece vücudunuzun kötü şeylerden kurtulmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda cildinizi nemlendirir. Böylece cildiniz çiçek gibi parlar. Sağlık uzmanları, vücudunuzu detoks durumunda tutmak için, bol su içmeyi önerirler. Birkaç damla limon ekleyerek suyun gücünü her zaman artırabilirsiniz.

3. Abur Cuburlardan Kaçının

Abur cuburdan kaçınmanın gerçekten zor bir durum olduğunu anlıyoruz. Özellikle yıllarca bağımlı olduğunuzda. Bununla birlikte, abur cubur cildiniz için uygun değildir. Çok fazla abur cubur yediğinizde neden sivilce ve ciltle ilgili diğer problemlerin olduğuna şaşmamalı.

Ancak, abur cuburları bir kerede bırakmaya gerek yoktur. Çünkü bu sizin için işleri zorlaştıracaktır. Bunun yerine, yavaş yavaş kesin. Abur cuburları meyve ve sebzelerle değiştirin. Ve bize güvenin, cildinizin bir ay içinde nasıl göründüğüne şaşıracaksınız.

4. Daha Fazla Bitkisel Çay İçin

Evet, gerçekten. Çaylar Detoks’ta faydalıdır, ancak her çayda değil. Zencefil çayı, yeşil çay, karahindiba ve Çin çayları gibi bitkisel çaylar Detoks için zaman testine tabi tutulur. Bu çaylar, gerekli malzemeleri sağlayarak vücudunuzun doğal Detoks sürecini hızlandırır. Bu nedenle, vücudunuzu detoks etmeye ve kusursuz bir cildin tadını çıkarmaya karar verdiyseniz, diyetinize bitkisel çaylar eklediğinizden emin olun. Sonuç almak için en az iki hafta boyunca günde en az iki fincan çay içilmesi önerilir.

Ayrıca Bakınız: Karma Ciltler İçin Güzellik İpuçları

5. Narenciye Buharını Kullanın

Bazı derinlemesine temizlik yapmanız gerekiyorsa, narenciye buharı en iyi şeydir. Tek yapmanız gereken bir kaseye biraz sıcak su almak ve biraz narenciye yağı damlası eklemek. Tıkanmış gözenekleri açmak ve kirleri dışarı çıkarmak için inanılmaz etkili bir yoldur.

6. Daha Fazla Terlemek

Bu, ısıtıcıyı açarak terlemeye başlamak anlamına gelmez. Bunun yerine, terlemek için sıkı egzersizler, spor ve fitness gibi doğal yollar kullanın. Bu uygulamalar kalp atış hızınızı hızlı hale getirir. Bu da beyninize vücudunuzun biraz soğuması gerektiğine dair sinyal verir. Böylece ter bezleriniz kendilerini dışarı çıkarır.

Bu şekilde, ter birçok zararlı maddeyi beraberinde götürür. Sürekli spor yapmak ya da spor salonuna gitme alışkanlığı kazanın. Ne kadar çok terlerseniz, vücudunuz o kadar fazla detokslanır ve cildiniz o kadar parlar.

Ayrıca Bakınız: Cilt Lekeleri İçin Pratik Maskeler

7. Kuru Fırça Kullanın

Kuru fırça, detoks sürücünüzde size çok yardımcı olabilecek, kullanıma hazır bir çözümdür. Cildinizi ölü deriden arındırmanın ve daha pürüzsüz olmasının, dolaşımın hızlanmasının en kolay yollarından biridir. Kuru fırçalar bu işi yapmak için özel olarak yapılır. Bu nedenle, duş almak üzereyken, tüm cildinizi kuru bir fırça ile fırçalayın.

Bunun için at kılı fırçası deneyebilirsiniz. Özellikle Eda Taşpınar at kılı fırçası son yıllarda bir hayli popülerdir. Bu fırça ile vücudunuzu sabah akşam fırçalamak beş dakikadan fazla sürmez. Ancak sonuçlar uzun ömürlü olacaktır. Ölü deriyi etkili bir şekilde gidermek ve altında saklanan inanılmaz derecede parlayan bir cildi ortaya çıkarmak için dairesel hareketlerle hafif şekilde kullanın.

Ayrıca Bakınız: Kuru Cilt Bakımı İçin 3 Maske Tarifi

Sonuç Olarak:

İlk adımı attığınızda hiçbir şeyin imkansız olmadığı açıktır. Tüm bu ipuçları oldukça basittir ve harekete geçmek için beklemenize gerek yok. Bu ipuçlarını düzenli bir şekilde izlemeye başlarsanız, cildiniz vücudunuzun en mutlu organı olacak ve ışıltısı yüzünüzden görünecektir.

Kendi sorularınız, deneyimleriniz ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorum bölümünden okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status